„Малку Тори, малку Џени“: Ѕвездите од „Беверли Хилс“, 90210“ со домашен декор инспириран од серијата


САД- Ѕвездите од хит-серијата „Беверли Хилс, 90210“, поранешните актерки Џени Гарт и Тори Спелинг повторно се здружија, лансирајќи ја колекцијата BFF на домашни декори исклучиво за QVC.

„Дизајнот и декорот на домот е нешто што и двете отсекогаш сме го сакале“, вели Спелинг (49) ексклузивно за PEOPLE. „И нема ништо подобро од тоа да работите со вашиот најдобар пријател!

Гарт, 50, се надоврзува: “Тоа е малку Тори, малку е Џени. Тоа е нашата естетика споена заедно. Таа е јин, а јас сум јанг!”

Линијата, достапна сега, содржи предмети како украсни перници и отомани, во розови и смарагдно зелени нијанси.

„Тоа е нашиот знак за Беверли Хилс“, вели Спелинг. „Тоа е луксузно, но и достапно.

Кога станува збор за декор во нивните домови, зафатените мајки ги инспирираат и нивните деца. (Гарт ги има Лука, 25, Лола, 20 и Фиона, 16, со поранешниот Питер Фачинели додека Спелинг ги дели Лијам, 15, Стела, 14, Хети, 11, Фин, 10 и Бо, 5, со сопругот Дин МекДермот).

„Секогаш ѝ кажував на Стела дека [мојот лик од 90210] Дона Мартин навистина сака сончогледи, бидејќи тоа е она што јас го сакав“, вели Спелинг. „А Џени ми подари [] чанта со капчиња со сончоглед за мојот роденден и Стела ми ја украде. Сега, таа е опседната со сончогледи и украсување со нив!“

Дуото, кое е домаќин на подкастот 9021OMG, неодамна тргна на пат по мемориската лента со посета на куќата на плажата Хермоса, Калифорнија, која служеше како дом на нивните ликови Кели и Дона во хит- серијата.

„Беше прекрасно. Ја користевме само надворешноста на шоуто, но моравме да влеземе внатре“, вели Гарт додека Спелинг додава, „Се чувствувавме како повторно да сме тинејџери во нашиот стар стан. Навистина не врати назад!“

Поранешните актерки признаваат дека сакале да земат сувенири од сетовите, иако Гарт има еден посебен предмет. „Ги имам каубојските чизми на Кели“, вели таа низ смеа.

И на крајот, иако Беверли Хилс, 90210 ги спои, пријателството на Гарт и Спелинг ќе трае со години.

„Ние сме различни луѓе, па секако дека одвреме-навреме ќе ги гледаме работите поинаку“, вели Гарт. „Но, ние се грижиме еден за друг и се сакаме“.

Тори се надоврзува: „Тоа е повеќе од само најдобри пријатели. Ние сме сестри“.