Малиот роботски хеликоптер на НАСА ја испрати последната порака од Марс


Роботскиот хеликоптер „Ingenuity“ на НАСА, за истражување на Марс, кој американската вселенска агенција го испрати на планетата во февруари 2021 година, ја испрати својата последна порака до Земјата и сега ќе служи како фиксна единица за собирање податоци за површината на Црвената планета, беше објавено вчера.

Во 2021 година, „Ingenuity“ стана првото вселенско летало со погон што лета на друга планета, докажувајќи дека е можно да се лета во атмосферата на Марс, каде што густината на воздухот е многу ретка во споредба со Земјата.

„Кутија со четири нозе и два ротори“

„Ingenuity“ тежи само 1,8 килограми и повеќе личи на дрон. Станува збор за летало со соларна енергија што наликува на кутија со четири нозе и два ротори, а својот прв револуционерен лет го направи во април 2021 година, лебдејќи на висина од околу еден метар над површината на Марс цели 39 секунди. НАСА го спореди овој подвиг со историскиот лет на браќата Рајт на Земјата во 1903 година.

Првично, НАСА планираше 30-дневна мисија во која хеликоптерот требаше да лета само пет пати, но таа се разви во речиси тригодишен научен потфат со 72 лета кои покриваа растојание 14 пати поголемо од првично планираното. Досега „Ingenuity“ помина вкупно околу 17 километри и леташе на висина од 24 метри. Тој пристигна на Марс во февруари 2021 година со роверот Perseverance.

„Збогум“, напиша тимот на „Ingenuity“ на X. „Тимот Ingenuity ја прими последната порака за роботски хеликоптер кој сега ќе служи како платформа за тестирање и ќе собира податоци кои би можеле да придонесат за идните истражувачи на Црвената планета“.

Враќање на примероци од Марс на Земјата

Долговечноста на „Ingenuity“ е неверојатна, особено ако се земе предвид дека мораше да преживее студени ноќи на Марс, загревајќи се со соларни панели кои ги полнеле неговите батерии во текот на денот.

„Ingenuity“ се соочи со „итно слетување“ за време на својот претпоследен лет и изгуби контакт со роверот Perseverance за време на неговото последно спуштање на 18 јануари. Иако контактот беше остварен следниот ден, сликите открија оштетување на едно од сечилата на роторот од јаглеродни влакна, веројатно поради удар со површината на Марс.

НАСА во понеделникот објави дека бара начини да ги врати на Земјата карпите собрани од Perseverance на Марс што е можно побрзо и поевтино, особено по критиките за финансирањето на мисијата.