Макрон на средба со НВО-а пред Г7, неколку го бојкотираат

Францускиот претседател Емануел Макрон во текот на денот ќе има средби со претставници на граѓанското општество, во пресрет на отворањето на Г7, притоа неколку невладини организации решија да го бојкотираат, жалејќи се што се оставени „настрана“ од самитот, јавува дописникот на МИА.