Макрон го преживеа гласањето во парламентот, но по која цена

Гласањето за недоверба на владата го поддржа 278 пратеници, само малку под неопходната бројка од 287


Дали премиерката Елизабет Борн ќе биде жртвувана и покрај тоа што нејзината влада преживеа во парламентот (Фото: АФП)

 

Владата на Емануел Макрон тесно го преживеа гласањето за недоверба во францускиот парламент во понеделникот, откако минатата недела го спроведе длабоко непопуларниот ремонт на пензиите без гласање, што предизвика бес и спонтани протести низ целата земја.

На гласањето со високи влогови во долниот дом на францускиот парламент, 278 пратеници, главно од левицата и екстремната десница, гласаа за меѓупартиска иницијатива за недоверба, што е само помалку од 287 гласови потребни за соборување на владата.  Вториот предлог, поддржан само од екстремно десничарскиот Национален собир, не собра доволно гласови.

Исходот од првото гласање беше многу потесен од очекуваното и го зголемува притисокот врз Макрон да ја повлече својата реформа. Тоа, исто така, може да даде поттик на протестното движење предводено од синдикатите против мерките. Францускиот претседател, исто така, ќе биде под притисок да одговори или со обраќање до државата или со реконструкција на неговата влада.

Зборувајќи пред гласањето, центристичкиот пратеник Шарл де Курсон, еден од авторите на меѓупартиската иницијатива, ја обвини владата на Макрон дека нема „храброст“ за време на парламентарните дебати.

„Можевте да ја поднесете [вашата реформа] на гласање, и веројатно ќе изгубевте, но тоа е играта кога сте во демократија“, им рече тој на пратениците.

Водачот на парламентарна група на Макрон, Препород, Ороре Берже, ги критикуваше обвинувањата дека владата не барала компромиси со пратениците и ги обвини опозициските партии дека работат против општото добро.

„Кога луѓето зборуваат за голема коалиција, тоа треба да биде така што луѓето работат заедно за доброто на земјата. Спротивно е тоа што ни го нудите… сакате да ја запрете нашата земја, во нашите институции и… на улица“, рече таа.

Предлозите за недоверба беа предложени минатата недела, откако Макрон во четвртокот одобри употреба на контроверзен уставен маневар за да се заобиколи гласањето во парламентот за неговиот нацрт-закон за реформа на пензиите. Францускиот претседател сака да ја подигне законската возраст за пензионирање на 64 од 62 години, во обид да ги избалансира сметките на задолжениот државен пензиски систем на Франција и да ја усогласи старосната граница за пензионирање на Франција со другите европски земји, како што се Шпанија и Германија, каде што се движи од 65 до 67 години.

Водачите на синдикатите се надеваат на демонстрација на сила против владата и, исто така, предупредија дека ризикот од појава на социјалните немири е спирален откако неколку протести во Париз станаа насилни во последните денови.

„Го испраќам ова предупредување до претседателот, тој мора да го повлече законот пред да дојде до катастрофа. [Нашите протести] беа многу контролирани од почетокот, но искушението за насилство, за радикализација… е таму“, рече лидерот на синдикатот ЦФДТ, Лоран Бергер во неделата.

Додека владата ги преживеа обидите за нејзино соборување, сега се зголемуваат шпекулациите дека Макрон ќе сака да ја замени својата премиерка Елизабет Борн во реконструкција на владата чија цел е да го освежи неговиот имиџ. Според анкетата објавена во неделата, рејтингот на популарноста на Макрон падна за 4 поени за еден месец на 28 проценти.

Додека партијата на Макрон го загуби апсолутното мнозинство, опозициските партии кои ја поддржаа иницијативата за недоверба не успеаја да добијат доволно гласови бидејќи повеќето пратеници од конзервативната Републиканци одбија да ја поддржат.

Сепак, повеќе конзервативни пратеници од очекуваното решија да ја игнорираат партиската линија и да го поддржат меѓупартиското барање за недоверба, откривајќи ги длабоките поделби во Републиканците.

Во понеделникот, еден од водечките бунтовници, конзервативниот пратеник Орелиен Прадие, рече дека е потребно гласање за предлогот за недоверба за да „излезе од хаосот“.

„Клубот на Макрон не разбра што се случува. И ако треба да ги потресеме со предлог за недоверба, јас ќе го поддржам и ќе го дадам својот глас на луѓето кои се чувствуваат презирано“, изјави тој за Радио Европа 1.