Макрон до лидерите на Либан: Или брзи реформи или санкции

Макрон ја прегрнува Тамара Тајах, една од жртвите на експлозијата, на церемонијата на засадување кедар крај Бејрут (Фото: Ројтерс)

БЕЈРУТ – Францускиот претседател Емануел Макрон ги предупреди либанските политичари дека ризикуваат санкции доколку не успеат да ја постават нацијата на нов курс во рок од три месеци, засилувајќи го притисокот за реформи во земјата што пропаѓа под тежината на економската криза.

Доаѓајќи по втор пат за помалку од еден месец, Макрон ја одбележа стогодишнината од Либан заминувајќи во шума надвор од Бејрут за да засади дрво кедар, амблем на нацијата која се соочува со најголема закана за нејзината стабилност од граѓанската војна од 1975 до 1990 година.

Во центарот на Бејрут, близу до пристаништето кое беше уништено во огромна експлозија на 4 август, полицијата истрела солзавец кон демонстрантите кои фрлаа камења и беа собрани пред парламентот за да го истурат гневот за лошото управување и државната корупција што го вовлече Либан во криза.

„Тоа е последната шанса за овој систем“, рече Макрон во интервју за „Политико“. „Тоа е ризичен облог што го правам… Јас го ставам единственото нешто што го имам на маса: мојот политички капитал“.

Макрон, кој го обиколи уништеното пристаниште во вторникот, рече дека сака „веродостојни обврски“ и механизам за следење од лидерите на Либан, вклучително и парламентарни избори за шест до 12 месеци.

Доколку не успеат да го сменат правецот во следните три месеци, рече тој, може да се воведат казнени мерки, вклучително и задржување на парите за санација и санкции за владејачката класа.

Либанските политичари, некои од нив поранешни воени лидери кои ја надгледуваа децениската корупција од огромни размери, сега се соочуваат со застрашувачка задача со економијата во услови на опаѓање, поделбата на Бејрут по растурањето на пристаништето и секташките тензии.

Притисокот од Макрон, кој му соопшти на порталот „Брут“ дека повторно ќе го посети Либан во декември, веќе ги натера големите партии да се договорат за новиот премиер, Мустафа Адиб, кој повика на брзо формирање влада и вети брзи реформи за да се обезбеди договор со Меѓународниот монетарен фонд.

Формирањето кабинет траеше со месеци во минатото. Но Макрон рече дека ќе ги поттикне политичарите да се движат брзо и рече дека милијарди долари средства ветени на конференцијата за донатори во Париз 2018 година во Париз нема да бидат ослободени без реформи.

Иако Макрон зазеде централно место во барањето промени, другите странски сили сè уште имаат големо влијание врз Либан, особено Иран преку силно вооружената шиитска група Хезболах.

Висок пратеник од САД, кои го класифицираа Хезболах како терористичка организација и кои пуштаат пари во армијата на Либан, треба да дојде во Бејрут во среда.

Саудиска Арабија традиционално се држи кон сунитската заедница во Либан.

Додека Макрон ја засадуваше фиданката од кедар, француските воздухопловни сили летаа над главата, оставајќи траги од црвен, бел и зелен чад, националните бои на Либан чии граници беа прогласени од Франција пред 100 години во империјална поделба со Велика Британија. Тој се стекна со независност во 1943 година.

Макрон го започна своето патување во понеделникот запознавајќи се со 85-годишната Фаируз, една од најпознатите пејачки во арапскиот свет, чија музика ги надминува поделбите на Либан. Надвор од нејзиниот дом, демонстрантите мавтаа со транспаренти. На еден од нив пишуваше: „Ниту еден кабинет од страна на убијците или со нив“.

Макрон се состана со претседателот Мишел Аун на приемот за стогодишнината и со главните фракции на Либан. (Ројтерс)