Македонските фудбалери освоија голема победа против Ерменија

Македонската фудбалска репрезентација ја забележа четвртата победа во квалификациите за пласман на Светското првенство 2022 Катар, откако вечерва во Ереван со убедливи 0:5 триумфираше над Ерменија.

Во 22 минута Ашковски во една одлична соло акција се ослободи од двајца противнички играчи, во вистински момент го пронајде Трајковски за водство од 0:1 за негов 19 погодок во сениорскиот дрес.

Барди кој ја носеше капитенската лента, во 36 минута со еден прекрасен гол после асистенцијата на Елмас ја затресе мрежата на Јурченко за 0:2

Во 66 минута Ерменците во „нокдаун“, Чурлинов во казнетиот простор на домаќините ја подаде топката до Барди кој беше фаулиран и шпанскиот судија Санчез покажа на белата точка.

Во листата на стрелците се запиша и младиот М Ристовски во 79 минута од контранапад после асистенцијата на Елмас, втора за него на овој меч. Конечниот епилог го постави Барди кој повторно стрелаше од пенал во 90 минута за комплетирање на неговиот хет-трик и сега е на девет погодоци за најдобрата македонска репрезентација.

Сега сите погледи ќе бидат насочени кон вечерашната средба во Букурешт (20.45 часот) каде се среќаваат Романија и Исланд. Ние со денешниот триумф практично ги откажавме Исланѓаните од трката за второто место, но сега сакаме од денеска „услуга“ да не загубат против Романците.

Доколку Исланѓаните не загубат, или на пример одиграат нерешено, тогаш во последното коло ќе влеземе со еден бод за второто место пред Романците.

А уште подобро би било доколку Исланд триумфира во Букурешт, во тој случај и реми би ни одговарало за три дена против Исланѓаните, но и Лихтенштајн не загуби од Романија