Мајли Сајрус премиерно со ‘Midnight Sky“ на МТВ музичките награди (видео)

САД– Мајли Сајрус (27) ќе ги донесе своите диско вибрации со новиот сингл „Полноќно небо“ на доделувањето на  видео музички награди на „Ем-Ти-Ви 2020“ на 30 август. Синглот дебитираше во петок. Поп-ѕвездата беше домаќинка на престижниот музички настан во 2015 година.

Ѕвездата на „ Хана Монтана’ има вкупно 14 номинации во кариерата, освојувајќи видео на годината во 2014 година за нејзиниот иконски Бангерз хит „”Wrecking Ball” . Оваа година, таа е номинирана за најдобра уметничка режија и најдобро уредување за „Mother’s Daughter.”

Минатата година, Сајрус дебитираше со емотивната  мелодија „Slide Away”од ВМА, нејзиното прво појавување во јавноста во времето откако се раздели од поранешниот сопруг Лиам Хемсворт.

Преносот  со почитување на социјалната дистанца вклучува и настапи во живот на The Weeknd, Roddy Ricch, BTS), Доја Кат, Ј Балвин, Малума и ЦНЦО, со повеќе уметници што ќе бидат откриени наскоро.

Настап ќе има и Лејди Гага, нејзиниот прв виртуелен ВМА од 2013 година. Таа ќе ги претстави своите Little Monsters со сет од нејзиниот најнов албум, Chromatica. Гага и Ариана Гранде имаат најмногу, по девет номинации, по што следат Били Ајлиш и The Weeknd со шест номинации.

ВМА за 2020 година нема да се одржи во затворено во центарот  Барклис во Њујорк, како што беше претходно планирано. Наместо тоа, на годишниот настан ќе има настапи во живо на отворено низ градот со ограничена или никаква публика – придржувајќи се кон здравствените упатства во Њујорк изнесени во текот на пандемијата.

МТВ се одлучи со настапи на отворено зашто би биле поизводливи и побезбедни“.

Заедно со вообичаените категории – вклучително и видео на годината, уметник на годината, песна на годината, најдобра соработка – МТВ додаде две нови категории насочени кон чест на музиката создадена за време на пандемијата: најдобро музичко видео од дома, и најдобро перформанси во карантин.

Годинава домаќин на настанот е Кеке Палмер.