Мајбахот на Вирџил Абло- Мерцедес му оддава последна чест на дизајнерскиот визионер (фото)


Германија- Mercedes-Benz му оддава чест на Вирџил Аблох споделувајќи ја својата последна соработка со дизајнерскиот визионер.

Германскиот производител на автомобили го претстави проектот Мајбах, ревијален автомобил со нулта емисија за кој сонуваше Аблох, на Art Basel Miami Beach , само неколку дена по неговата смрт на 41-годишна возраст по приватна битка со ракот. Впечатливото возило – неговата втора соработка со брендот, по тркачкиот автомобил G-Wagen – е двосед на батерии дизајниран да се справи со предизвиците на отворено.

За прв пат објавен во октомври, Project Maybach е вистинско концептно возило, кое веројатно нема да започне да се произведува. Сепак, тоа не го прави помалку интригантно. Абло соработуваше директно со дизајнерскиот шеф на Мерцедес, Горден Вагенер, на Grand Tourer, кој успева да изгледа футуристички додека сè уште се потпира на минатото на автомобилскиот производител.

Откривањето на Проектот Мајбах е едно од последните почести за Абло од светските брендови. Во вторникот, Луј Витон го посвети своето шоу пролет-лето 2022 година на неговиот живот и наследство. Абло работеше во модната куќа од 2018 година, кога стана првиот црномурест уметнички директор на голема француска луксузна етикета.