Мафијата во Италија ги оркестрира насилните протести за короната

Од исклучително насилните претести во Неапол на 23 октомври во кои прстите ги замеша мафијата (Фото: АФП)

Мафијата имаше огромни загуби за време на заклучувањето пролетоска, па сега на сите начини се обидува да спречи слична таква мерка

 

РИМ – Италијанската мафија прави сѐ што може за да спречи корона вирусот да ѝ наштети на нејзиниот бизнис – вклучително и организирање насилство на протестите против ново заклучување.

Според италијанските власти, мафијата планирала и насочувала демонстрации во Неапол, кои преминаа во насилство и напади врз полицијата во петокот. Слични протести се одржуваа низ целата земја во последните четири дена, при што сопствениците на барови и ресторани изразија загриженост дека поостри мерки, донесени од владата за да го спречи напливот на случаи на корона вирусот во земјата, ќе ги уништат нивните деловни активности.

Додека економските превирања предизвикани од кризата ѝ дадоа можност на мафијата да ги оживее погодените фирми, полицискиот час и ограничувањата од заклучувањето се лоши вести, бидејќи зголемените полициски проверки ја ограничуваат слободата на работењето на мафијата. Полицијата проценува дека со затворањето на ноќниот живот во Италија, приходите од дрога на мафијата Камора ќе бидат погодени за дури 60 проценти.

Во неделата, премиерот Џузепе Конте најави натамошно засилување на мерките, вклучително затворање на баровите и рестораните во 18 часот. Кампанија, Лацио и Ломбардија – трите региони со најмногу случаи на корона вирус во Италија – усвоија ноќен полициски час во обид да го забават темпото на заразата.

На протестите во Неапол во петокот, полицијата идентификуваше познати членови на четири мафијашки семејства од Камора за кои се смета дека насочуваат насилство. Демонстрантите фрлаа камења кон полицијата и напаѓаа полицајци внатре во нивните автомобили и ги оштетуваа возилата со палки. Неколку новинари исто така беа нападнати. Винченцо де Лука, регионален гувернер, ги опиша настаните како „герилска војна“.

Главниот обвинител за борба против мафијата, Федерико Кафиеро Де Рахо, за локалниот весник „Ил Матино“ изјави дека „200 скутери ги следеа демонстрациите, а потоа по договорен сигнал, го активираа нападот врз властите“.

„Насилството беше со ниво на интензитет што не е однесување на сопствениците на ресторани, деловните субјекти или работниците“, рече тој, додавајќи дека на мирните демонстранти им се придружија членови на крајната десница и анархисти. „Она што се случи претставува вистински, опиплив напад врз државата“. Де Лука рече дека протестот нема никаква врска со легитимните грижи на деловните субјекти за полицискиот час воведен во петокот и бил планиран и координиран најмалку една недела на социјалните мрежи.

Џузепе Антоци, претседател на „Фондазионе капонето“, центар за истражување на мафијата, рече дека криминалните кланови се спротивставуваат на полицискиот час и заклучувањата бидејќи зголемените полициски проверки и затворања влијаат врз нивната способност да бараат исплата на изнуда и да доведат до намалени приходи од продажба на дрога. „Тие беа уништени од првата блокада“, рече тој.

Мафијашките кланови исто така ги користат протестите за да предизвикаат гнев на општа недоверба на државата, рече тој. „Ним им одговара да создадат клима на конфликт меѓу луѓето и државата. Тие покажуваат дека државата не е тука за вас и нудат да ви помогнат. Со тоа тие ја прошируваат својата мрежа на сојузници “.

„Ако шеф на мафијата плати за вашата продавница кога не можете, тој станува ваш добродетел“, објасни тој. „Постои ризик да се вратиме 30 или 40 години наназад кога лидерите на мафијата беа видени како арбитри, кои решаваа проблеми и спорови“.

Многу бизниси што преживеаја блокада сега ќе бидат подложени на необезбедување помош, рече тој, а мафијата има скриено средства што треба да ги испере со инвестирање во легитимни претпријатија. Ако бизнисите се свртат кон мафијаши-позајмувачи на пари, каматните стапки се толку високи што на крајот ќе бидат принудени да отстапат дел од бизнисот на мафијата. „Државата треба да допре до овие бизниси, брзо, ако не го направи тоа, ќе го направи мафијата“.

Сандро Руотоло и Паоло Сиани, двајцата пратеници од Неапол, во заедничката изјава ја повикаа владата да им помогне на деловните субјекти и на поединците кои се борат да врзат крај со крај за да спречат мафијата да влезе внатре. Тие апелираа до оние кои легитимно протестираат „да се дистанцираат од мафијата… Изолирајте ги, идентификувајте ги, запрете ги. Секој акт на насилство треба да биде осуден, никогаш оправдан“.

Сенаторот Никола Мора, шеф на антимафијашката комисија во парламентот, предупреди дека мафијата може да има корист од пандемијата. „Онаму каде што постои социјално лишување што го поддржува незадоволството, тоа е начин на градење мит, митот за добар мафијаш на Камора, кој ве штити и се грижи за вас. На југ сè уште слушате како се вели, за жал, дека… мафијата е добра работа “, рече тој во изјавата. (Политико)