Мадуро не успеа- минимален одѕив за барањето територија на Гвајана

Резџултатите се наместени, но референдумот излегле помалку од 10 отсто од гласачите. Венецуела бара за себе регион од соседната Гвајана кој е две третини од нејзината територија


 

Владата на Гвајана здивна откако референдумот кој требаше да го зацврсти барањето на Венецуела за околу две третини од територијата на оваа јужноамериканска земја, се чини дека резултираше со контраефект.

Николас Мадуро се надеваше дека ќе го искористи вековното барање на неговата земја за спорниот регион Есекибо за да мобилизира јавна поддршка, но гласачките места низ земјата беа главно празни во неделата, бидејќи повеќето гласачи го избегнуваа ова прашање.

Одѕивот изгледаше толку мал што венецуелската влада беше нашироко обвинета од аналитичарите за фалсификување на резултатите.

„Венецуелскиот народ испрати многу силна порака на Мадуро и се надевам дека Мадуро го забележа она што тие го кажаа“, рече Роберт Персод, секретар за надворешни работи на Гвајана, во понеделникот.

Официјални лица од Гвајана не сакаа директно да коментираат за резултатите, но извори блиски до владата изјавија за „Гардијан“ дека се „ослободени“ од изненадувачки слабиот одѕив.

Венецуела полага право на богатиот со нафта регионот Есекибо уште откако се стекна со независност од Шпанија во 1811 година, тврдејќи дека нејзините граници биле неправедно поставени како чин на меѓународен дослух.

Спорот се разгледува пред меѓународниот суд на правдата, но Мадуро со недели бараше на ТикТок и националната телевизија венецуелската јавност да ја поддржи владата да ги преземе работите во свои раце.

Меѓу петте прашања поставени во неделата беа дали Венецуела треба да ги игнорира меѓународните арбитри во Хаг, да им даде венецуелско државјанство на жителите на Есекибо кои зборуваат англиски и да ја претвори територијата од 160.000 квадратни километри во нова венецуелска држава.

И Гвајана и Венецуела ја зголемија воената активност на нивните граници во последните недели, откако тензиите меѓу скараните држави достигнаа невидени височини. Бразил, исто така, испрати војници на границата во џунглата во текот на викендот, бидејќи се зголемија стравувањата дека гласањето може да предизвика воена акција.

Но, гласачките места низ земјата беа главно празни, објавија националните и меѓународните медиуми.

„Не видов независни извештаи за редици никаде во земјата. Изгледаше како нормална недела во Каракас“, вели Фил Гансон, аналитичар во Меѓународната кризна група. „Тоа беше голем неуспех за Мадуро“.

Сепак, Мадуро брзо го поздрави гласањето – во кое 95 отсто од оние кои гласаа „да“ за петте прашања на владата – како победа.

„Тоа беше целосен успех за нашата земја, за нашата демократија“, им рече Мадуро пред приврзаниците во Каракас во неделата вечерта, пофалувајќи го „многу важното ниво на учество“.

Владата на Венецуела соопшти дека повеќе од 10,5 милиони луѓе гласале на референдумот – што би било поголем број од оние што гласале за реизбор на попопуларниот претходник на Мадуро, Уго Чавез, во 2012 година.

Изборната власт на Венецуела соопшти дека го продолжила рокот за гласање во неделата навечер поради „масовното учество“.

„Тие не го признаа тоа експлицитно, но очигледно е [ги наместија резултатите]“, рече Гансон.

Сликата за која се тврди дека била споделена и подоцна избришана од изборната власт на Венецуела покажува табела со околу 2 милиони гласови за секое од петте прашања.

Разузнавачките податоци собрани од Гвајана и нејзините сојузници сугерираат дека вистинскиот одѕив бил помалку од 1,5 милиони луѓе – помалку од една десетина од населението – рече извор близок до владата на Гвајана, кој го опиша потегот како „ригономија“.

„Мислам дека Мадуро погреши на многу, многу голем начин“, додаде изворот.

Гвајана останува во состојба на висока готовност со оглед на непредвидливоста на венецуелскиот претседател.

Есекибо е дом на само 120.000 од 800.000 жители на Гвајана, но огромниот дел од џунглата е богат со природни ресурси, вклучувајќи бакар и злато.

Реториката на Мадуро за регионот стана повоинствена откако беа откриени огромни резерви на нафта во 2015 година, но плебисцитот од викендот се смета пред сѐ како начин да се процени колку луѓе може да мобилизира на претседателските избори што се очекуваат следната година.

Опозицискиот кандидат Марија Корина Мачадо се прогнозира дека ќе го победи Мадуро доколку изборите бидат слободен натпревар, а САД се закануваат дека ќе го вратат неодамнешното олеснување на санкциите доколку диктаторот не дозволи фер избори. (Гардијан)