Мадрид од вечерва во целосен карантин

MADRID, SPAIN - MARCH 14: A cleaner wears protective mask and gloves as she works next to an ad board providing information about Coronavirus in Principe Pio Metro station on March 14, 2020 in Madrid, Spain. The Spanish government has declared a state of emergency and is imposing a 15 day nationwide lockdown to control the spread of the novel coronavirus. Nonessential businesses will have to close temporarily. (Photo by Pablo Blazquez Dominguez/Getty Images)

Мадрид е првата европска престолнина што од вечерва повторно е затворена.

 

Ова значи дека 4,8 милиони жители на главниот град и девет околни општини нема да можат да го напуштат градот со цел да се спречи ширењето на коронавирусот.

Поради зголемениот број случаи, Мадрид и девет други околни општини ќе бидат ставени во карантин, а ќе бидат дозволени само патувања за работа, училиште, посети на лекар или набавка на основни продукти.

Работата на баровите и кафулињата ќе се скрати од еден час по полноќ до 23 часот, објави Ројтерс.Рестораните, спортските сали и продавниците ќе можат да работат со половина капацитет.

Според регионалниот здравствен службеник Енрике Руиз Ескудер, мерките за затворање ќе започнат да се применуваат во Мадрид и деветте околни општини од 22 часот по локално време.

„Ние сме должни да го започнеме ова од денес“, рече регионалниот службеник Енрике Лопез на прес-конференцијата, извинувајќи му се на Мадрид за неизвесноста што постои во последните денови, обвинувајќи ја централната влада за тоа.

Мадрид е главното жариште во Европа со 850 заразени со коронавирус на 100.000 жители