Мадона непрепознатлива на Греми


САД– Кралицата на попот стигна до Греми на синоќешното доделување во Лос Анџелес. Сите очи беа вперени во 64-годишната Мадона, ја најавуваше изведбата на Сем Смит и Ким Петрас и нивниот сингл „Unholy“, добитник на Греми.

„Еве што научив по четири децении во музиката: Ако ве наречат шокантен, скандалозен проблематичен, провокативен или опасен, дефинитивно сте на нешто“, рече легендарната пејачка, која продолжува да ги поместува границите на 40 години долгата кариера.

Андрогиниот изглед на Мадона вклучуваше црн блејзер со бела кошула со копчиња и црна вратоврска, плус црно здолниште до подот и мрежести ракавици и чорапи.Во поглед на фризурата, таа ја носеше косата собрана назад во две плетенки закачени нагоре, со две мали плетенки по предниот дел на лицето и го дополни ефектот со бојадисување на веѓите во платинесто руса.


Синглот на Смит и Петрас „Unholy“ освои Греми за најдобра изведба во поп дуо/група – прва на Петрас. Уметникот одржа искрен говор за прифаќање, заблагодарувајќи им се на сојузниците како Мадона, како и на трансродовите уметници кои дојдоа пред неа, отворајќи ѝ ја вратата да ја освои оваа награда како транс жена.

Лурдс Леон

26-годишната ќерка на Мадона, Лурд Леон, исто така присуствуваше на Греми, но одлучи да оди соло на црвениот тепих. Леон отиде по старата холивудска елеганција за ноќта облечен во целосно кристално украсен црвено-црвен фустан со ѓердан со привезок со распетие и црвена чанта.

Појавувањето на Греми на Мадона доаѓа само неколку недели откако таа ги изненади обожавателите со објавувањето на The Celebration Tour, која го слави 40-годишниот период од нејзината кариера.

Фановите се собраа кај Тикетмастер за да купат билети што е можно поскоро, а поради големата побарувачка, Мадона додаде втори концерти  во Сиетл, Чикаго, Торонто, Монтреал, Бостон, Мајами, Хјустон, Далас, Остин, Лос Анџелес, Сан Франциско и Лас. Вегас, како и трет концерт во Њујорк за време на нејзината турнеја низ 35 градови.

Започнувајќи на 15 јули во Роџерс Арената во Ванкувер, The Celebration Tour ќе застане во 35 северноамерикански градови, завршувајќи на октомври. 7 во Лас Вегас. Потоа, Мадона ќе замине во странство на европските концерти во Лондон, Стокхолм, Барселона, Париз, Берлин.