Луксуз заштитен од УНЕСКО- Ричард Бренсон на Мајорка го отвора својот следен луксузен хотел 


Шпанија- Ај, Диос мио! Сер Ричард Бренсон носи малку повеќе луксуз на шпанските Балеарски Острови.

Virgin Limited Edition на милијардерот, кој моментално надгледува седум висококвалитетни одморалишта ширум светот, штотуку објави дека гради нов луксузен хотел во Мајорка. Планирано да се отвори во летото 2023 година, новиот хотел е дел од имотот Сон Буњола од 810 хектари, кој се наоѓа во рамките на светското наследство на УНЕСКО на планините Сера де Трамунтана.

Наречен едноставно хотел „Сон Буњола“, имотот се заснова на постоечка финка (традиционален земјоделски имот) што датира од 15 век. Преполн со шармантни, оригинални карактеристики, новиот бутик хотел ќе се состои од 28 соби, два ресторани, трпезариски тераси, салони и базен. Покрај тоа, постојат три самостојни вили – Sa Terra Rotja, Sa Punta de S’Aguilla и Son Balagueret – веќе лоцирани на имотот кои нудат три или четири спални соби и, се разбира, малку повеќе приватност.
Изградбата на хотелот всушност започна минатиот јуни со помош на Gras Architects и дизајнерот на ентериер од Мајорка Rialto Living. Тимот се фокусираше на обновување на постоечките структури, како што се главната финка и тафона (историска преса за маслинки), додека инкорпорираше низа локални материјали и техники. Размислете за камени сводови, ковано железо и вар.

VLE, исто така, има вградено неколку одржливи функции во хотелот. За почеток, топлата вода ќе се загрева однапред со помош на енергијата собрана од системите за климатизација и ладење за ладење, додека котелот ќе се напојува со користење на рециклирано дрво чипс. Во меѓувреме, новиот систем за управување со зградата ќе го следи и контролира осветлувањето на имотот, климатизацијата и потрошувачката на енергија.

Настрана од сместувањето, имотот е сместен во една од најпрестижните и заштитени области во регионот. Опкружен со цитруси, бадеми и маслинови дрвја, нуди и спектакуларен поглед на медитеранското крајбрежје и живописното село. Понатаму, на растојание од познатиот ресторан на Мајорка покрај карпата Са Форадада, кој служи паела, свежа морска храна и други вкусни јадења на дрва.


„Северозападниот брег на Мајорка отсекогаш бил многу посебно место за Сер Ричард Бренсон и Virgin Limited Edition“, рече Џон Браун, управен директор на Virgin Limited Edition, во изјавата. „Апсолутно сме воодушевени што имаме можност да го обновиме овој прекрасен споменик и да ја почитуваме неговата богата историја, и со нетрпение очекуваме да дочекаме уште еден мал луксузен хотел во нашето портфолио – не само што ќе ги поканиме гостите ширум светот да го откријат овој недопрен агол на светот“.

Son Bunyola Estate ќе биде првиот имот на Virgin Limited Edition во Шпанија. Другите имоти на групата вклучуваат Касбах Тамадот во Мароко и островите Москито и Некер на Карибите – на последните два од кои често се наоѓа и самиот Бренсон.