Лукашенко жестоко му одговори на Макрон: А јас да дојдам кај тебе да посредувам

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, имаше подготвен одговор на идејата на францускиот лидер, Емануел Макрон, да посредува во преговорите во Белорусија.

Како што вели, прво тој треба да појде во Франција и да посредува меѓу Макрон и „жолтите елеци“.

„Макрон сака да посредува во преговорите во Белорусија. Дозволете ми да дојдам таму прво, да бидам медијатор меѓу„ жолтите елеци “и Макрон. Тие не гледаат каква е ситуацијата таму – не дај Боже – и теророт и„ жолтите елеци “, рече Лукашенко. .

Францускиот претседател изјави вчера, по разговорите со германската канцеларка Ангела Меркел, дека Европската унија не сака украинското сценарио да се повтори во Белорусија.

Макрон истакна дека рускиот лидер Владимир Путин го поддржа предлогот за вклучување на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) како посредник во ситуацијата во Белорусија.

„За време на преговорите што ги водев (со рускиот претседател Владимир Путин), инсистиравме на потребата за демократска, инклузивна транзиција во Белорусија преку дијалог меѓу владата и граѓанското општество и опозицијата, како и слободни избори во добри услови. потврдено на европско ниво. И ние сме подготвени да придонесеме во тоа како посредници “, рече Макрон на заедничката прес-конференција.