Лукашенко им додели медали на оние што ги тепаа демонстрантите

МИНСК – Александар Лукашенко, лидерот на Белорусија, во вторникот им додели медали „за беспрекорна услуга“ на службениците за спроведување на законот, кои му помогнаа да удри по демонстрантите кои бараат тој да се повлече во последните 10 дена.

Во обид да ги сузбие штрајкувачките активности што ги погодија некои од најважните фабрики во земјата, владата им издаде задолженија на раководителите на државните претпријатија кажувајќи им да ги обезбедат работниците за да ги исполнат своите должности или да бидат дисциплинирани.

Најмалку двајца демонстранти беа убиени, а илјадници приведени во постизборниот удар. Опозицијата вели дека опозицискиот политичар Светлана Тихановска бил вистинскиот победник и сака нови избори.

Европската унија се подготвува да воведе нови санкции за Минск поради неговото однесување. Германската канцеларка Ангела Меркел во вторникот му рече на рускиот претседател Владимир Путин дека Берлин сака белоруската влада да се воздржи од насилство, да ги ослободи политичките затвореници и да започне разговори со опозицијата.

Путин, соопшти Кремљ, и рекол на Меркел дека каков било надворешен обид да се интервенира во домашните работи на Белорусија ќе биде неприфатлив.

Русија, традиционален сојузник на Минск, внимателно гледа што се случува во Белорусија каде поминуваат цевководи низ кои одат руските енергенси на Запад и од Москва се гледа како тампон зона против НАТО.

Стотици демонстранти кои извикуваа „срамота“ се собраа во театарот во Минск во вторникот во солидарност со неговиот директор, кој беше отпуштен поради тоа што ја поддржа опозицијата.

Тие подоцна заминаа кон затворот во кој е притворен сопругот на протераниот лидер на опозицијата Тихановска од крајот на мај. Тој на изборите планираше да се кандидира против Лукашенко. Наместо тоа, неговата сопруга го зазеде местото. (Ројтерс)