Лукашенко го укина интернетот за да ги спречи протестите

 

Додека се бори за својот политички опстанок, Александар Лукашенко презеде голем ризик со прекинување на интернетот низ поголемиот дел од Белорусија.

Белорусите кои сакаат да протестираат против неговата влада претежно се отсечени од надворешниот свет: популарни апликации за пораки се оневозможени, оставајќи демонстранти да се обидуваат да најдат Ви-Фи врски и да работат на ВПН или прокси за да се обидат да се закачат на интернет и потоа да споделуваат вести кои може да ги најдат.

Затемнувањето на Интернет, за кое Лукашенко се надева дека ќе ги наруши протестите против него поради масовното местење на претседателските избори минатата недела, е редок пример во модерна Европа владата доброволно да ја стави својата земја офлајн за да задуши протести.

Недостатокот на Интернет ги остави демонстрантите во вакуум со информации. Популарните независни веб-страници за вести, вклучувајќи ги Tut.By и Naviny, во голема мерка се офлајн од денот на изборите, а на телевизиите се доминатни вестите на владата.

„Оваа долготрајна блокада на интернетот е без преседан“, рече Кацијарина Шматцина, политички аналитичар во белорускиот Институт за стратешки студии, истакнувајќи дека интернетот се блокира подолго и поагресивно отколку на протестите во претходните години. Во вторникот, имаше непотврдени гласини дека земјата може да го исклучи телефонскиот и интернет сообраќајот во целост.

Со луѓе што не можат да се стигнат едни до други, протестите во најголем дел се потпираат на популарните блогови на каналите на „Телеграм“, некои анонимни и лоцирани надвор од земјата, кои предлагаат места за состаноци за демонстрации и споделуваат видеа од протести и објавуваат вести, некои од нив непроверени, кои успеваат да го поминат филтерот на блокадата.

Најголемата е Nexta, која има повеќе од 1.151.000 претплатници и беше клучна за расчистување на видеата од протестите оваа недела и за упатства до демонстрантите. Во вторникот вечер, таа им рече на своите читатели да се сретнат во 19 часот во мали групи со помалку од 20 лица и да ги окупираат улиците. „Парализирајте го градот!“

Исклучувањето ги наруши нормалните бизниси, од напредниот ИТ-секторот во Белорусија до туризмот. Рецепционер во еден од меѓународните хотели со синџири во Минск се смееше кога го прашаа дали има интернет во хотелот. „Не, нема интернет во целата земја“, рече таа. (Гардијан)