Жестоки протести во Белорусија по вестите дека Лукашенко победил со 80 отсто од гласовите

МИНСК – Белоруската полиција водени топови, солзавец и зашеметувачки гранати за во разбивање на протестите што избувнаа во неделата вечерта кога претседателот Александар Лукашенко требаше да објави уште една изборна победа.

Илјадници луѓе излегоа на улиците во Минск додека демонстрантите плескаа, извикуваа „победа“, мавтаа со знамиња и трубеа со автомобили во солидарност со опозицијата. Некои правеа барикади со контејнери за  ѓубре, објави новинската агенција РИА.

Полиција во шлемови ги блокираше улиците и најмалку 10 лица беа приведени на едно место во Минск, изјави сведок на Ројтерс, додека локалните медиуми известуваат за задржувања и судири меѓу полицијата и демонстрантите во другите градови.

Огромна полициска сила против демонстрантите (Фото: Ројтерс)

Лукашенко (65) се бореше со бран на гнев поради неговото справување со пандемијата на Ковид-19, економијата и неговиот однос кон човекови права.

Излезните анкети одобрени од државата покажаа дека Лукашенко освоил 79,7 отсто од гласовите, додека неговиот главен противник Светлана Тихановска, поранешна наставничка по англиски јазик, доби 6,8 отсто.

Тихановска влезе во трката откако нејзиниот сопруг, антивладин блогер кој имаше намера да се кандидира, беше затворен.

Странските набљудувачи не ги оценуваат изборите за слободни и фер во Белорусија од 1995 година и Лукашенко ги предупреди демонстрантите да не излегуваат на улиците по гласањето.

Воени возила, војници и полиција патролираа во главниот град Минск во очигледна подготвеност за нов удар. Мрежите на социјалните мрежи доживеаја нарушување.

Остриот одговор на новите протести може да му наштети на обидите на Лукашенко да ги отстрани оградите со Западот, во услови на расипани врски со традиционалниот сојузник Русија, кој се обиде да ја притисне Белорусија за поблиска економска и политичка унија.

Поранешниот советски директор на колективна фарма, Лукашенко владее од 1994 година на авторитарен начин.

Долги редови пред некои избирачки места во Минск (Фото: Ројтерс)

 

Митинзите на Тихановска привлекоа некои од најголемите собири од падот на Советскиот сојуз во 1991 година, а во неделата таа пристигна на избирачкото место со стотици приврзаници кои го извикуваа нејзиното име.

Таа изрази надеж за слободни избори.

Групите за човекови права велат дека повеќе од 1.300 луѓе се приведени , вклучително и независни набљудувачи на изборите и членови на кампањата на тимот на Тихановска.

Откако го изгласа својот глас, Лукашенко негираше наметнување репресивни мерки како „лажни вести или далекусежни обвинувања“ и рече дека тој не го смета кампот на Тихановска како закана.

„Тие не вредат доволно за да се изврши каква било репресија против нив“, рече тој.

Долги редици на гласачите формирани имаше пред некои избирачки места во Минск и исто така надвор од белоруските амбасади во Москва и Киев за луѓето што гласаат во странство.

„Неиздржливо е да биде на власт толку години. Човекот треба да се разбере дека мора  да си замине“, рече Јури Канифатов во Москва, кој гласаше против Лукашенко.

Претставувајќи се себеси како гарант за стабилноста, но критикуван од Западот како диктатор, Лукашенко рече дека опозициските демонстранти се под закрила на странски поддржувачи за да ја дестабилизираат земјата.

„Лукашенко априори јасно стави до знаење дека има намера да ја задржи својата моќ по секоја цена. Останува прашањето која ќе биде цената“, рече политичкиот аналитичар Александар Класковски. (Ројтерс)