Луј Витон костумите на „БТС“ што ги носеа на „Греми“ на аукција

САД- „БТС“ им нуди на фановите парче од нивната посакувана гардероба во корист на добротворни цели.

Кеј-поп бендот од Јужна Кореја кој е хит во светот, учествува на претстојната аукција за добротворна помош „MusiCares“, организирана од Julien’s Auctions,во корист на водечката добротворна организација во музичката индустрија, која на музичката заедница и обезбедува систем за поддршка на здравствени и човечки услуги.

Седумчлената група-составена од Р.М., Јин, Суга, јеј-Хоуп, Јимин, В и Јунг Кук-ќе ги понуди сопствените костуми на Луј Витон што ги носеа за време на нивната изведба на нивната хит песна на англиски јазик „Динамит“ емитувана за време на Греми наградите во 2021 година. Ова го означи првиот соло настап на групата на доделувањето на наградите. БТС, кој потпиша како амбасадори на Луј Витон, минатиот април, носеше соодветни костуми во бела, црна, жолта и портокалова боја. Се проценува дека костумите на Луј Витон ќе бидат понудени на аукција од 30.000 до 50.000 долари.

Jеј-Хоуп, исто така, ќе донира три прстени што ги носеше за време на настапот на Греми. Прстените се состојат од извртена двојна лента во злато, тројно зелен прстен од сребро од скапоцен камен и спирален сребрен прстен во спирала со златна боја. Се проценува дека накитот ќе чини меѓу 2.000 и 4.000 долари.

Бендот БТС  во 2019 година  стана првата музичка група по Битлси која имала три албуми едноподруго на врвот на Билборд листата во помалку од една година.

Неколку други големи музичари исто така ќе учествуваат на аукцијата. Доли Партон, ќе донира бел фустан со златни шари украсен со реси што го  носеше кога беше прогласена за личност на годината во MusiCares во 2019 година. Кети Пери донираше сребрен костим инспириран од снегулки што го носеше за време на настапот во 2010 година.

Меѓу другите музичари што нудат облека, сувенири и потпишани ЦД -а, се Леди Гага, Хари Стајлс, Деми Ловато, Митралез Кели, Лајонел Ричи и многу повеќе.

Добротворната аукција за добротворна помош на Julien’s Auctions ќе се одржи на 30 јануари 2022 година.