„Луфтханза“ ги обновува летовите

„Луфтханза“ планира во јуни да ги обнови летовите во повеќе од 130 дестинации, обидувајќи се да реактивирате дел од авионите, приземјени поради пандемијата на коронавирусот, соопшти германската авиокомпанија.

Сите членки на групата ќе изведуваат 1.800 летови неделно до крајот на јуни, соопшти раководството. Билетите се во продажба од вчера.

Најавата за продолжување на летовите доаѓа во време кога авиокомпаниите сè уште прават планови за реактивирање на авионите, поради неизвесност во врска со побарувачката, новите здравствени мерки и карантин на некои пазари.

Летовите ги обновуваат и другите членки на групата СВИС, „Јуровингс“ и „Брисел ерлајнс“, пренесува Хина.

„Луфтханза“ преговара со германската влада за програмата за помош од девет милијарди евра од германскиот фонд за економска стабилизација за надминување на ефектите од пандемијата и падот на патувањето во периодот по смирувањето на пандемијата на Ковид-19.