„Лудиот“, „периката“, „лавот“: Кој е Хавиер Милеи, новиот претседател на Аргентина

Ексцентричниот економист, кој сака да ја укине националната валута, во настапите се фалеше дека често учествувал во групен секс и даваше совети


Не е познато дали Хавиер Милеи воопшто има пријатели (Фото: АП)

 

БУЕНОС АИРЕС – Неговите легии обожаватели го нарекуваат „лудиот“ и „периката“ поради неговата жестокост и непослушните прамени коса, додека тој се нарекува себеси „лавот“. Тој мисли дека сексуалното образование е марксистички заговор за уништување на семејството, ги гледа неговите клонирани кучиња мастифи како негови „деца со четири шепи“ и ја зголеми можноста на луѓето да им се дозволи да ги продаваат своите витални органи.

Пред неколку години, Милеи беше телевизиски водител кој тв-станиците го сакаа затоа што неговите навреди против владините трошоци и владејачката политичка класа им го зголемуваа рејтингот. Во тоа време, и до пред само неколку месеци, ретко кој политички експерт веруваше дека тој има вистинска можност да стане претседател на втората по големина економија во Јужна Америка.

Но, Милеи, 53-годишен економист, го потресе аргентинскиот политички естаблишмент и се вметнува во она што долго време беше ефективно двопартиски систем со собирање голема поддршка со неговите рецепти за драстични мерки за зауздување на зголемената инфлација и ветувајќи крстоносна војна против лезиите на социјализмот во општеството.

„АНАРХО-КАПИТАЛИСТИЧКИ“ ЛИБЕРТАРИЈАНЕЦ

Во срцето на неговиот економски план за Аргентина е предлогот да се замени локалната валута, пезото, со американски долар. Тој постојано вели дека единствениот начин да се стави крај на злото на инфлацијата, која надмина 140%, е да се спречат политичарите да продолжат да печатат пари. За да се оствари проектот, Милеи планира да ја згасне Централната банка.

Самонаречен „анархо-капиталист“, либертаријанизмот на Милеи беше новина за Аргентина. Тој зборуваше за олабавување на законите за работни односи во земјата и промовираше визија за многу помала влада за зајакнување на економскиот раст. Тоа подразбира елиминирање на половина од владините министерства, вклучително и за здравство и образование. Како симбол на длабоките резови што ги брани, тој на моменти водеше кампања со моторна пила во рака.

Намалувањето на големината на државата е во согласност со неговите повици „политичката каста“ да се исчисти од владата на Аргентина, исто како што поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп зборуваше за „исушување на мочуриштето“ во врска со вкоренетиот естаблишмент. Милеи често прави споредби со Трамп, лидер на кој отворено му се восхитува.

Пред да влезе во центарот на вниманието на јавноста, Милеи беше главен економист во Corporación America, еден од најголемите деловни конгломерати во Аргентина, кој, меѓу другото, управува со повеќето аеродроми во земјата. Таму работеше до 2021 година, кога стана пратеник.

КУЛТУРЕН ВОИН

Милеи не се гледа себеси само како десничарски политичар, туку и како културен воин со мисија да го размрда аргентинското општество. Некои од позициите на Милеи се чини имаат ехо на поконзервативните републиканци во САД, додека неговата огнена, оптоварена со вулгарности реторика веќе го подигна на место во глобалната културна војна која на моменти преовладува во политичкиот дискурс во САД, соседен Бразил и на други места.

Милеи се противи на феминистичката политика и абортусот, кои Аргентина ги легализираше во последниве години, и предложи плебисцит за укинување на законот. Тој, исто така, ја отфрла идејата дека луѓето имаат улога во предизвикувањето климатски промени. Во телевизиски настап, тој го осуди папата Франциско, кој е Аргентинец, како „имбецил“ поради одбраната на социјалната правда и го нарече поглаварот на Римокатоличката црква „претставник на злоба на Земјата“.

На истиот начин како и слоганот на Трамп, „Направете ја Америка повторно голема“, Милеи рече дека ќе ја врати земјата во неодреден период на величина.

„Аргентина ќе го врати местото во светот што никогаш не требаше да го загуби“, рече Милеи на неговиот победнички митинг во неделата. Неговите следбеници ја прифатија споредбата и често носат капи со зборовите „Направи ја Аргентина повторно голема“.

ЛИЧЕН ЖИВОТ

Син на бизнисмен за превоз на патници и домаќинка, економистот не сака многу да зборува за своето детство и рече дека неговите млади години биле обележани со напната врска со неговиот татко.

Помладиот Милеи свиреше во бендот кој изведуваше песни на „Ролингстоунс“ и беше голман во младинските оддели на фудбалскиот клуб Чакарита. Но, тој одлучи да го остави настрана фудбалот за време на периодот на хиперинфлација од доцните 1980-ти за да студира економија.

Деновиве единствениот член на семејството со кој е во блиски односи е неговата сестра Карина Милеи која ја водеше неговата кампања. Тој ја нарекува „газда“ и постојано ја карактеризира како архитект на неговото доаѓање на власт.

За време на неговите повеќекратни телевизиски настапи, Милеи не зборуваше само за економија и политика. Тој, исто така, навлезе во неговиот личен живот и еднаш се претстави како експерт за тантрички секс, отворено дискутирајќи за тоа како постојано учествувал во групен секс и давајќи совети.

Во поголемиот дел од неговиот возрасен живот, Милеи немал сериозен романтичен партнер и не се знае дали има пријатели. Откако со месеци велеше дека нема време да излегува, тој започна врска во јули со актерката и уметница Фатима Флорез. Таа е позната по нејзините имитации на потпретседателката Кристина Фернандез де Кирхнер, која беше претседателка 2007-2015 година.

Милеи имаше длабока врска со неговото куче, англиски мастиф, Конан, кој почина. Тој сега има уште најмалку четиори кучиња, наводно, клонирани со помош на ДНК на Конан, од кои сите се именувани по економисти.

И покрај прекарот „перика“, неговата коса е вистинска. (АП)