Љубовните писма до Пети Бојд од Џорџ Харисон и Ерик Клептон на аукција


Лондон– Љубовните писма до Пети Бојд од Џорџ Харисон и Ерик Клептон се продаваат во аукциската куќа Кристи, заедно со облека, накит и други сувенири од познатиот модел и муза на музичарите.

Бојд, која претходно беше во брак и со Харисон и со гитарската легенда Клептон, продава мноштво предмети од нејзиното време во епицентарот на контракултурата од 1960-тите и 70-тите години, објави Кристис.

Бојд со Харисон, 1966

За Бојд, Харисон ја напиша „Something“, една од најпрекриените мелодии на Fab Four. Страста на Клептон за сопругата на неговиот пријател ја инспирираше за легендарната „Лејла“. Подоцна, кога Бојд го напушти Харисон и се ожени со Клептон, тој ѝ ја посвети и „Wonderful Tonight“.

Аукцијата вклучува две љубовни писма од Клептон, напишани додека Бојд била во брак со Харисон, и оригиналната насловна работа за албумот на Дерек и Доминос од 1970 година „Лејла и други различни љубовни песни“, слика на русокоса манекенка која го потсетувала Клептон на Бојд.  Се проценува дека ќе се продава за помеѓу 40.000 и 60.000 фунти (51.000 и 76.000 долари).

Бојд и Клептон на денот на нивната свадба, 1979

Има и писма и белешки од Харисон и неговите рачно напишани стихови за песната „Mystical One“, чија цена е проценета од 30.000 до 50.000 фунти (38.000 до 63.000 долари).

Шефот на продажбата на Кристи, Адријан Хјум-Саер, рече дека животот и кариерата на Бојд „ прикажуваат некои од клучните моменти од културната револуција што го промени светот во 1960-тите“, а аукцијата им понуди на колекционерите и обожавателите „неспоредлива шанса да видат и поседуваат парче на културната историја“.

Повеќе од 100-те вклучуваат фотографии направени од Бојд, која стана успешен фотограф, меѓу нив и слики од престојот на Битлси во 1968 година во ашрамот на Махариши Махеш Јоги во Индија.

„Среќна сум што ги оставам овие работи што ги ценев и сакав толку многу години“, рече Бојд (79). „Овие предмети претставуваат посебни моменти во мојот живот, но сега мислам дека е време да продолжам понатаму и да го споделам она што го имам со другите“. (АП)