Лиз Тејлор си го повреди колкот. И животот на Шерон Стоун никогаш нема да биде ист


Елизабет Тејлор си го повреди колкот. И животот на Шерон Стоун никогаш нема да биде ист.

Беше мај 1995 година, а ѕвездата од Основниот инстинкт, тогаш 37-годишна, беше на Канскиот филмски фестивал промовирајќи го својот нов филм, Брзите и мртвите, кога ѝ пристапи д-р Матилде Крим, основач на Американската фондација за истражување на СИДА. Дали Стоун би размислила да ја замени болната Тејлор како домаќин на годишниот годишен прибирање средства на хуманитарната организација со ѕвезди на ривиерата?

Таа рече да, како и со години за секое прашање што amfAR го имаше од неа. Но, години претходно, тоа не беше лесна одлука. Во доцните 80-ти, СИДА-та беше болест која сè уште беше обвиткана со стигма и срам, иако опустоши голем дел од уметничката заедница. Стоун беше предупредена дека гала настанот  може многу да и ја „уништи кариерата“.

Таа сепак го прифати и на крајот стана наследник на Тејлор, служејќи како портпарол на славните личности на amfAR во следните две децении. На многу начини, таа беше совршена за работата. Како и Тејлор, таа беше храбра, гламурозна и изобилуваше со ѕвездена моќ, токму таква фигура која можеше да привлече толпа кон кауза на која очајно и требаше внимание. Се разбира, во текот на истиот четврт век, богатството на Стоун во Холивуд следеше повеќе пресврти отколку сценариото на Џо Естерхас – мозочниот удар во 2001 година ја исфрли од екранот цели седум години – но сепак, дури и денес таа одлиќно се снаоѓа во толпата (иако понекогаш лута).

Пред нејзиниот главен говор на заедничкиот самит на THR со Фондот за социјално влијание, седнавме со 66-годишната кинематографска икона на искрена и слободна дискусија – нејзиниот омилен вид – не само за нејзините филантропски напори, туку и за Холивуд долготраен проблем со мизогинија, нејзиниот префериран начин да се бакнува и зошто верува дека е време индустријата конечно да му прости на Кевин Спејси.

Па, кој ви кажа дека станувањето портпарол на amfAR ќе ви ја уништи кариерата?

Мојот публицист во тоа време, Синди Бергер. Бевме во Кан и ни пријде д-р Крим и нејзиниот тим. Синди и јас разговаравме за тоа. Бевме на оваа мала споредна улица во Кан, во темнина, и таа рече: „Ако го направите ова, тоа ќе ви ја уништи кариерата“. И реков: „Знам“. А таа рече: „Но, ако не, мислам дека никогаш повеќе не би можела да разговарам со тебе“.

Други познати личности ги прикачуваа своите имиња на каузите уште тогаш, нели?

Елизабет го направи тоа, а пред неа беше Одри Хепберн за Обединетите нации. Но, големите ѕвезди [се уште бараат да ги ангажираат за големи улоги] не правеа ништо за ниту една недоволно застапена група, особено група која беше стигматизирана. Се сеќавам дека Синди се исфрли низ целиот врат кога зборувавме за тоа во Кан.

Таа стигма многу се намали со текот на годините. Сега, лековите за СИДА се продаваат во ТВ реклами.

Како аспирин.

Па, какви беа последиците тогаш? Дали навистина ти ја уништи кариерата?

Не добив улоги. Не можев да се вработам. Луѓето би ме одбиле без јас да го знам тоа. Го сакав овој прекрасен филм на овој писател – нема да кажам кој беше – и никогаш не го добив сценариото. До денес, тој не верува дека не го прочитав неговото сценарио.

Па, следната година, во 1996 година, освоивте Златен глобус и бевте номинирани за Оскар за Казино…

Но, никогаш немаше да добијам Оскар. Никогаш. Френсис Форд Копола дојде кај мене кога бев номинирана и ми рече: „Нема да победиш“. Тој рече: „Сакам да бидете подготвени. Не сакам да се распаднеш пред овие луѓе“.

Го напуштивте amfAR во 2015 година. Како тоа?

Имав блиски односи со д-р Крим, но потоа таа почина и сè уште морав да се справувам со Харви Вајнштајн, кој беше вклучен со amfAR 10 години. Не ме злоставуваше сексуално, туку физички ме малтретираше. Кога ќе ја направев аукцијата на amfAR, тој доаѓаше на сцената и ми ја ставаше раката околу вратот, потоа го фаќаше микрофонот и се обидуваше да ги смени понудите. Справувањето со него бараше огромно трпение од мене.

Имавте многу искуство да се занимавате со мизогинисти во Холивуд.

Па, Холивуд е наместен да биде мизогин. Тоа е бизнис управуван од мажи. Тоа е бизнис во кој мажите заработуваат пари. Каде што мажите пишуваат, продуцираат и режираат проекти. Каде што мажите ги пишуваат деловите што ги играат жените. А тие делови не се напишани за вистински жени. Тие се напишани да бидат фантазија за тоа какви треба да бидат жените. Потоа, машките критичари ви кажуваат дали сте ја запознале фантазијата или не, дали сте се однесувале на вистински начин. Знаете, до Основниот инстинкт, жените мораа да ги прекрстат нозете на одреден начин на екранот, до глуждовите. Не можеше да ги прекрстиш нозете како маж. Не ви беше дозволено да ги покажете ни пазувите. Моравме да добиеме дозвола да ги покажам пазувите во тој филм.

Стоун позира во кошула на Долче и Габана и носи сопствен накит

Почекајте една секунда. Пол Верховен неславно се прикраде во вашето голо меѓуножје во Основен инстинкт – дали беше во ред за него да го стори тоа? Но, му требаше дозвола да ти ги покаже пазувите?

Таа снимка од [препоните] не беше ни цел кадар. Тоа беше само една третина од една рамка.  Тоа се нарекува рамка за стегање. Но, сцената со пазувите, моравме да се справиме со тоа.

Вашиот лик во тој филм – Кетрин Трамел – е контроверзен до ден-денес. Некои критичари велат дека таа е анти-феминистичко чудовиште, други ја поздравуваат како моќна икона на овластена жена. Која е таа?

Претпоставувам дека зависи од тоа дали таа те плаши или не. Би рекол дека луѓето од МАГА веројатно би помислиле дека е страшна.

И ти? Што мислеше за неа?

Толку многу сакав да ја играм што го имав сценариото на мојот фрижидер осум месеци. Продолжив да размислувам: „Ќе го покажам ова, ќе го добијам овој дел“, како што им го понудија на сите други на планетата…

Да, многу актерки го одбија…

Бев 13-ти избор. Линискиот продуцент ми го кажа тоа немилосрдно низ целото снимање додека ме викаше Карен. „Ти, Карен, беше 13-тиот избор“.

А потоа излегува филмот и одеднаш сте една од најголемите ѕвезди во светот.

Што навистина не ја почувствував долго време, бидејќи кога го направив Total Recall, имав слава околу три месеци. Но, со Основниот инстинкт, поминаа четири месеци, пет месеци, шест, а славата не исчезнуваше.

Како тоа ве натера да се чувствувате? Дали ви се допадна да бидете славни?

Да! Се чувствуваше како олеснување. Беше толку лудо. Додека одев по тепихот во Кан и илјада луѓе почнаа да го скандираат моето име, ме обзеде таков наплив на олеснување, такво чувство на смиреност.

Ослободување од што?

Кога бев мал, растејќи во Медвил, Пенсилванија, имав чувство дека ќе станам филмска ѕвезда. Ќе живеам во куќа која имаше спирални скали. Беше чудно затоа што бев многу срамежлива. Кога читав од Библијата во црквата, бев толку срамежлива што солзите ми течеа на библиските страници. Јас бев вид на дете што седеше во мојот плакар со батериска ламба и читаше. Но, само знаев дека ќе бидам ѕвезда. Така, кога се случи, наеднаш почувствував како да сум во моето тело.

Пораснавте релативно сиромашно, нели?

Татко ми заработуваше 14.000 долари годишно и имаше четири деца, а ние се сметавме за богати во нашата заедница бидејќи имав училишни чевли и чевли за играње. Пораснав во место без стоп светла. Во моето одделение имаше 87 луѓе. Децата ги возеа своите трактори на училиште откако ги завршија своите задолженија. Но, знаете што, само што дознав дека потекнувам од француско кралско семејство. Само што го направив тоа шоу на PBS, Finding Your Roots, и излезе дека сум во роднинска врска со Карло Велики. Јас сум од долгата линија на кралското семејство во Франција.

Зборувавме за мизогинија во Холивуд. Дали мислите дека опкружувањето воопшто е подобрено? Дали движењето #MeToo направи некаква разлика?

Мислам дека мажите се мажи, а жените се жени. И мислам дека тоа е нешто што треба да го сакаме. Мислам дека треба да сакаме мажите да флертуваат со нас. Сега, овие денови, има некои жени на кои не им се допаѓаат одредени работи кои сè уште ми се допаѓаат. На пример, не сакам маж да ме праша дали може да ме бакне, јас навистина не сакам. Сакам само да ме фати и да ме бакне…

Но, само ако тоа е вистинскиот човек, претпоставувам. Очигледно сакате да можете да кажете не.

Да, ако не сакам, сакам да кажам „Не, благодарам“ и да престане. Но, ако тој е вистинскиот човек и ме фрли до ѕид и ме бакнува – да, те молам, за тоа. Навистина ми недостига страста. Навистина ми недостига сексуалното изразување. Сметам дека целата оваа работа е многу задушлива. Исто така, навистина треба да разграничиме што е прекршок и што е кривично дело. Тоа треба да се случи. Има разлика помеѓу шлаканица и силување. Тие не се иста работа.

Неодамна влеговте во малку топла вода затоа што го браневте Кевин Спејси.

Луѓето ми се лутат поради тоа. Реков дека по седум години на терапија, не дозволувајќи му да работи, изгубил дом, изгубил се, треба да му се дозволи да се врати. Тој им се обрати на сите што ги навреди и рече дека се извинува. Кевин ги фаќаше луѓето за гениталиите. Многу луѓе. Но, никој [јавно не кажа] дека ги силувал или ги принудил на сексуална средба. Но, има толку многу омраза кон него бидејќи во неговиот случај тоа беше човек на човек. Затоа не му е дозволено да се врати. Затоа што ги навредил мажите. Но, можам ли да ви кажам колку мажи ми ги зграпчиле гениталиите во текот на мојот живот? Многу повеќе од тоа што Кевин Спејси ги зграпчи машките гениталии. И никој од нив никогаш не ми се извини.

Дали мислите дека повеќе им простувате на откажаните луѓе затоа што и самите често сте се заглавиле на работ на откажување?

О, јас сум откажана лево и десно. Но, сега повторно се враќам во мода. Сите работи што ги кажав и правев во 90-тите, а беа толку неверојатни сега се во мода. Еве ја работата – јас сум темен коњ. Сакам темни коњи. Не сакам да бидам бел коњ или да носам бела капа. И сфаќам дека не сите мислат дека сум добра личност. Сфаќам дека луѓето мислат дека сум тешка. Но, јас сум личноста која сака да се погрижи да имаш вода за пиење и сака да се осигура дека имаш книги за читање и каде да ги читаш.

Можеме ли да зборуваме за вашиот мозочен удар во 2001 година? Ти беше дадена 1 процент шанса за преживување. Го изгубивте слухот на едното уво. Имавте 23 платинести калеми хируршки вградени во вашиот мозок. Во средината на сето тоа, имаше развод од вашиот сопруг во тоа време, Фил Бронштајн…

Тоа беше добриот дел. Тоа беше наопаку.

Дали мозочниот удар го промени начинот на кој функционираше вашиот мозок? Дали го промени начинот на кој размислувате?

Целосно. Сто проценти. Еден будистички монах ми кажа дека сум бил реинкарнирана во моето исто тело. Имав смртно искуство и потоа ме вратија. Девет дена крварев во мозокот, па мозокот ми беше набиен до предниот дел од лицето. Не беше поставен во мојата глава каде што беше порано. И додека тоа се случуваше, сè се промени. Моето сетило за мирис, мојот вид, мојот допир. Не знаев да читам неколку години. Работите беа растегнати и гледав обрасци во боја. Многу луѓе мислеа дека ќе умрам.

И ви требаа седум години за целосно да се опоравите, нели?

Да, и луѓето ме искористија во тоа време. Имав заштедени 18 милиони долари поради сиот мој успех, но кога се вратив на мојата банкарска сметка, сето тоа го нема. Мојот фрижидер, мојот телефон – сè беше на туѓи имиња.

Останавте целосно скршена?

Имав нула пари.

Како се опоравуваш од тоа?

Решив да останам присутна и да си одам. Решив да не чувствувам  болка, каква било горчина или гнев. Ако гризете во семето на горчината, тоа никогаш не ве остава. Но, ако имате вера, дури и ако таа вера е со големина на зрно од синап, ќе преживеете. Така, сега живеам од радост. Живеам со цел. (Холивуд рипортер)