Лавров: Нема начин да се докаже дека Лукашенко не победил на изборите

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во неделата изјави дека ќе биде невозможно да се докаже оти лидерот на Белорусија, Александар Лукашенко, не победи на изборите на 9 август во отсуство на меѓународни набљудувачи, јави новинската агенција Интерфакс.

Тој исто така рече дека Москва повикува на започнување на вистински широк национален дијалог во Белорусија, јави новинската агенција РИА, откако по спорните резултати на претседателските избори започнаа две недели протести и немири.

Москва смета дека реформата на белорускиот устав е остварливо решение за политичката криза во земјата. Исто така, беше соопштено дека Лавров рекол оти Москва исто така верува дека ситуацијата во Белорусија сега се стабилизира. (Ројтерс)