Ларс фон Триер боледува од Паркинсонова болест

66-годишниот Данец продолжува со снимањето на The Kingdom Exodus, третата и последна сезона од серијата Кралство


 

Данска– Данскиот режисер Ларс фон Трир боледува од Паркинсонова болест, објави во понеделник неговата продукциска куќа.

„Ларс се чувствува добро и се лекува за неговите симптоми“, рече Зентропа во соопштението.

На иницијативата „Dogme“, која промовира филм во директен контакт со реалноста, 66-годишниот Данец продолжува да го снима The Kingdom Exodus, третата и последна сезона од серијата Кралство, која треба да биде објавена во скандинавската монархија од страна на крајот на годината. Продуцентската куќа додава дека оваа нова сезона ќе ја заврши „како што е планирано“.

Гигантот на данската кинематографија Ларс фон Триер е контроверзна личност позната по провокативните филмови и понекогаш неподносливото насилство. Ги режираше „Меланхолија“, „Нимфоманка“ и „Куќата што ја изгради Џек“, а за филмот „Танц во темнината“ беше награден со Златна палма во Кан во 2000 година.

Во 2011 година, данскиот режисер доби забрана за учество на Канскиот филмски фестивал на седум години, бидејќи на прес-конференција рече дека „сочувствува“ со нацистичкиот диктатор Адолф Хитлер.