Квитова се повлече од „Ролан Гарос“

Чешката тенисерка Петра Квитова, поради повреда на левото рамо, се повлече од Грен слемот „Ролан Гарос“.

Оваа одлука, 29-годишната тенисерка ја објави на „Твитер“.

– Имам лоши вести за вас. Длабоко сум разочарана што не можам да учествувам на турнирот „Роланд Гарос“. Бев загрижен за болката во мојата лева рака неколку недели, а вчера беше потврдено и од лекар дека ќе биде уште полошо ако играм. Пред две години во Париз се вратив на теренот, па затоа ми е жал што овој пат нема да играм овде. Сметам дека е тешко да се донесе оваа одлука, и посакувам турнирот да помине во најдобар ред. Најдобро. Не можам да чекам да се вратам тука во 2020 година, напиша Квитова.

Таа денеска требаше да игра со Романката Сорана-Михаела Кристеа.