Крис Џенер прва го вози новиот Rolls-Royce Ghost во Америка  

САД– Милионерката и менаџерка на кланот Џенер-Кардашијанс Крис Џенер не го сака Ролс-Ројс; таа е луда по него. Затоа мајката на на најпознатото семејство од реалните шоуа стана првата личност во САД што го поседува новиот Rolls-Royce Ghost.

О’Гара Тренер откри дека го доставил првиот модел од 2021 година во цела Северна Америка на ѕвездата на „Keeping Up with the Kardashians“ на локација во Палм Спрингс, непосредно пред Денот на благодарноста. И покрај тоа што е нејасно колку коли се испорачани во овој момент, Крис Џенер е една од неколкуте избрани кои можат да си го дозволат.

Додека сите Ролс-Ројсови  се достојни за завист, тоа е особено точно за црниот металик „Дух“ на Џенер. Редизајниран за 2021 година, рационализираниот четири-вратен модел многу повеќе насочен кон возачот отколку неговиот претходник. Меѓу многуте подобрувања се и новата, целосно алуминиумска каросерија, погон на сите тркала, управувач на задните тркала, редизајнирана суспензија … Исто така е особено потивок.

Критичарите на Robb Report и во Велика Британија и во САД се импресионирани од новиот модел. Откако возеше автомобил вреден 332.500 американски долари, писателот Бен Оливер тврдеше дека новиот „Дух“ цврсто го поставил Ролс-Ројс како „најголемата луксузна марка во светот“. Во меѓувреме, уредникот за автомобили на Роб Репорт, Виџу Метју смета дека овој модел е достоен наследник на негуваниот оригинал.

И другите членови на семејството имаат импресивен возен парк. Додека гаражата на Џенер е полна со Ролс-Ројс, нејзината колекција автомобили е бледа во споредба со онаа на нејзината ќерка Кајли која ја има од 16 години. Најмладата милијардерка, според Форбс, поседува најмалку 15 возила, вклучувајќи го и Bugatti Chiron што го купи по разделбата со Тревис Скот, Lamborghini Aventador, LaFerrari Aperta и три Rolls-Royce Wraith.