Кралот Фелипе се појави во јавноста: Здравјето е најважно, носете маски

Шпанија– Според епидемиолозите, носењето маска за лице е еден од најдобрите начини да се запре ширењето на Ковид-19. Ова значи дека сите треба да ги носат без разлика каде одат или што прават, дури и членовите на кралските семејства. На пример, земете ја кралицата Летиција од Шпанија. Таа и нејзиното семејство, вклучително и сопругот кралот Фелипе и ќерките принцезата Софија и принцезата Ленор, неодамна излегоа на двапати во една недела, сите носат сини хируршки маски за лице.

За првото појавување, кралицата носеше сега распродаден црвен фустан од шпанскиот дизајнер, Адолфо Домингез. Таа го спари изгледот со бели еспадрили и  чанта во црвено-бели тонови. Принцезата Софија имаше завој на коленото поради неодамнешната несреќа. Сите носеа маски за еднократна употреба.

За второто појавување, Летиција носеше бел фустан со кратки ракави, еспадрили  и, се разбира, маска за лице.

Нивното појавување во јавноста доаѓа веднаш откако скандалот го потресе шпанското кралско семејство на крајот на јули. Кралот Хуан Карлос Први, поранешниот монарх на Шпанија и таткото на кралот Фелипе, објави дека ја напушта земјата по финансиски скандал (подоцна се откри дека е во Авбу Даби во егзил).

Според извештаите, овој потег бил делумно да ги олесни работите на неговиот син. Во соопштението, кралот Фелипе се осврна на скандалот велејќи: „Кралот сака да ја истакне историската важност што го претставува владеењето на неговиот татко, неговото наследство и неговата политичка и институционална работа за Шпанија и демократија; и во исто време сака да ги реафирмира принципите и вредности на кои се темели (демократија во Шпанија) “.