Кралот Чарлс има рак на панкреасот, ова е прогнозата на докторите


Лондон- Кралот Чарлс III е монарх само 18 месеци, но плановите за погреб веќе се актуелизираат во време на неговата битка со ракот на панкреасот. Наречени „ “Operation London Bridge“, погребните поворки на монархот ќе изгледаат слично на церемониите на кралицата Елизабета Втора. Како што напредува неговиот рак, инсајдерите на кралското семејство кажуваат за In Touch дека последните планови за одмор на Чарлс се со навремена приоритизација.

„Тоа е прилично вообичаена работа меѓу британското кралско семејство, но во случајот на Чарлс е неопходна целесообразност“, вели изворот, кој забележува дека „некои веруваат дека ракот на Чарлс е полош отколку што тие се замислуваат“.

Операцијат… треба да вклучува познати протоколи. Кога монархот ќе умре, телото на Чарлс ќе биде преместено од собата на тронот во Бакингемската палата во Вестминстерската сала. Неговиот официјален погреб ќе се одржи девет дена подоцна. Тој најверојатно ќе биде погребан во кралскиот дел во замокот Виндзор.

„Тоа ќе ја има сета помпа и околности што му доликуваат на еден британски монарх“, додава изворот.

Плановите се актуелизираат откако посебен висок рангиран кралски инсајдер изјави за In Touch дека Чарлс не само што се бори со ракот на панкреасот – со оглед на тоа што тој не сподели каков вид на рак му е дијагностициран – туку има само две години живот.

„Кралот Чарлс е многу поболен отколку што дозволува палатата и едноставно не е подготвен да раководи со своето семејство, деловните интереси на круната и да ги исполнува секојдневните должности на монархијата“, откри член близок до Бакингемската палата. „Неговиот рак го јаде жив. Тој е многу изнемоштен. Ситуацијата е очајна“.

Иако тој ќе излезе во недела на Велигден на служба во Виндзор, тој сепак ќе отсуствува од кралските должности како и неговиот наследник, принцот Вилијам, кој ќе паузира од кралскиот распоред поради дијагнозата и третманот на ракот на принцезата Кејт Мидлтон.