Кралица Елизабета: Прв Божик во замокот Виндзор

WINDSOR, ENGLAND: In this undated photo, Queen Elizabeth II records her annual Christmas broadcast in Windsor Castle, Berkshire, England. (Photo by Steve Parsons - WPA Pool/Getty Images)

Англија- Почнува да личи многу на Божиќ во замокот Виндзор.

Кралицата Елизабета го поминува празникот во Виндзор, а нејзината палата е веќе исполнета со празнични украси – вклучувајќи го и потписот на сезоната: џиновска елка.

Елката го зазеде своето место во историската сала Сент Џорџ (каде Меган Маркл и принцот Хари имаа свадбен прием во 2018 година). Норвешката смрека беше украсена со светла, стотици украси и ангел на врвот.

Се верува дека новогодишните елки се добиени од Големиот парк за замокот Виндзор уште од владеењето на кралицата Викторија (1837–1901).

Посетителите можат да ги видат празничните украси на замокот од прва рака до 4 јануари. (Туристите можат да ги обиколат државните апартмани, кои се одделени од приватните простории на кралицата Елизабета – иако има шанса да ја видат на возење со коњ!)

Кралицата (94) го откажа своето редовно патување во Сандрингем за Божиќ. Наместо тоа, таа и сопругот принцот Филип (99) ќе останат во замокот Виндзор, каде од март поминаа многу време во карантин.

„Имајќи ги предвид сите соодветни совети, кралицата и војводата од Единбург одлучија оваа година Божиќ да го поминат тивко во Виндзор“, изјави портпаролот на Бакингемската палата.

Оваа година ќе се одбележи прв пат од 1987 година кралицата да го помине Божиќ во Виндзор отколку во Сандрингем.