Ковид-заработка. 11 од најскапите домови на славните се продадени годинава

САД– Коронавирусот не ги спречи славните да купуваат и продаваат имот оваа година.

Всушност, безброј sвезди решија да ги понудат на пазарот своите замоци, пентахауси, куќи на плажа и имот во 2020 година, а некои од овие куќи беа продадени за над 10 милиони долари.

Погледнете некои од најскапите домови на славните кои беа продадени во 2020 година.

Актерот Роб Лоу го продаде својот масивен имот во Монтесито, Калифорнија, за 45 милиони долари.Лоу и неговата сопруга, дизајнерката за накит Шерил Лоу, ја купија празната парцела во 2006 година за 8,5 милиони долари и го изградија масивниот имот од темел. Имотот стана познат како „Имотот Оуквју“ и беше пуштен во продажба во 2018 година за 47 милиони долари. По намалувањето на цената минатата година, недвижниот имот беше продаден во октомври 2020 година за 45,5 милиони долари, пишува The Wall Street Journal.

Имотот е 10 000 квадратни метри и вклучува шест спални соби, винарска визба и осум полни бањи. На 3,4 хектари земја има тениско игралиште, камини на отворено и две тераси со поглед.

Поранешниот дом на Џенифер Анистон и Бред Пит во Лос Анџелес е продаден оваа година за 32,5 милиони долари.

Анистон и Пит го купија домот во 2001 година за 13,1 милиони долари и поминаа три години во реновирање. По нивниот развод, извршен директор на хеџ фонд го купи експанзивниот имот од парот во 2006 година, а потоа го врати на пазарот во 2019 година за 49 милиони долари. Оваа година се продаде за 32,5 милиони долари.

Домот во Беверли Хилс од 12.000 квадратни метри има четири спални соби, базен и тениско игралиште.

Поранешниот имот на Елвис Присли во Лос Анџелес е продаден оваа година за 29,3 милиони долари.

Елвис го купил имотот во 1970 година за своето семејство, а музичарот живеел таму сè додека тој и неговата сопруга Присила не се разделиле. Присила продолжи да живее во домот до 1975 година. Во август 2020 година, куќата и соседната парцела беа продадени за 29,3 милиони долари.

Куќата – која неодамна беше во сопственост на покојната основачка на Редкен, Пола Кент Михан – претрпе неколку трансформации откако Прислиеви го нарекоа дом. Куќата сега има седум спални соби, две куќи за гости, тениско игралиште и базен.

Мерил Стрип го продаде својот пентхаус во Њујорк оваа година за 15,8 милиони долари. Стрип и нејзиниот сопруг ја купиле во Трибека во Њујорк во 2006 година за цена од 10.13 милиони евра. Во 2018 година, пентхаусот беше на продажба за 24,6 милиони, но имотот не се продаде, додека оваа година по две намалувања на цените, актерката го продаде за $ 15,8 милиони, според Сотби.

Пентхаусот со површина од 4.000 квадратни метри има четири спални соби, четири целосни бањи, дрвени подови и поглед на Њујорк од терасата.

Клои Кардашијан ја продаде својата вила во Калабасас за 15,5 милиони американски долари, што е досега најскапата продажба за куќа во таа област.

Кардашијан ја купи куќата во 2014 година за 7,2 милиони долари и ја пласираше на пазарот за 18,95 милиони долари. И покрај тоа што ријалити ѕвездата го продаде за „само“ 15,5 милиони долари на ѕвездата на Јутјуб Дар Ман, тоа го сруши рекордот за најскапа продажба во Калабасас, според „Варајети“.

Куќата со површина од 11.000 квадратни метри има шест спални соби, седум бањи, куќа за гости, приватна патека за пешачење и извонреден поглед кон кањонот Малибу.

Оваа година, Сер Ентони Хопкинс ја продаде својата куќа во Малибу од 4.000 квадратни метри. Хопкинс ја купи куќата во 2001 година за 3,8 милиони долари и ја стави на продажба на почетокот на оваа година за 11,5 милиони долари. Во летото, имотот во Поинт Думе Блаф, Малибу, се продаде за милион помалку на 10,5 милиони долари.

Куќата во стилот на Кејп Код од 4.000 квадратни метри има четири спални, четири бањи, сауна, скали, куќа за гости и поглед на Пацификот.

Џенифер Лоренс го продаде пентхаусот во Њујорк за 9,9 милиони долари, што беше далеку под бараната цена. Лоренс го купи имотот за 15,6 милиони долари, а потоа го стави на пазарот во 2018 година со 12 милиони долари. По една година без продажба, актерката одлучи да ја прифати понудата на $ 9,9 милиони.

Станот на горната западна страна на Менхетен има 4.000 квадратни метри, три спални, четири полни бањи и голем надворешен простор.

Минди Калинг ја купи поранешната  плажа куќа на Френк Синатра во Малибу за 9,5 милиони во 2020 година. Во 1992 година, оваа куќа на плажата во Малибу е изградена за Френк Синатра. Куќата на плажа има седум спални соби, базен, внатрешен двор, фризерски салон, и парна соба. Куќата има и брз пристап до плажа.

Зејн Малик го продаде својот пентхаус во Њујорк оваа година за $ 9.45 милиони евра.

Во 2018 година, Малик го купил за 10.69 милиони евра. Во јули 2019 година, поранешниот пејач на „One Direction“ го наведе просторот за 10,8 милиони долари, но тој го продаде оваа година за 9,45 милиони долари.

Домот на 3.597 квадратни нога се наоѓа во 140-годишната зграда на Грин Стрит. Има изложена тула, индустриски греди, четири спални соби и четири бањи. Пентхаусот има и тераса на покривот од 932 квадратни метри.

Сузан Сарандон ја продаде мансардата во Њујорк за само две недели за $ 7.9 милиони.

Сарандон живееше во мансардата во Челси скоро 30 години. Таа го купила во 1991 година и комбинирала две единици во еден експанзивен простор. Ова лето, таа го стави на пазарот за 7,9 милиони долари. За само две недели, актерката прифати понуда што беше цела цена. Поткровјето од 6.000 квадратни метри има шест спални соби, пет полни бањи и два спрата.

Елон Маск го продаде поранешниот дом на Џин Вајлдер во Калифорнија за 7 милиони долари.Маск ја купил кучата на  Бел-Ер во 2013 година и ја претвори во приватно училиште наречено „Ад Астра“. Оваа година тој одлучи да му го продаде домот на внукот на Џин Вајлдер за 7 милиони долари, тврди „Варајети“. Меклајн исто така известува дека Маск можеби помогнал во трошоците за продажба за време на процесот на купување.

Куќата од 2.756 квадратни метри е изградена во 1951 година и има три спални, три бањи и базен.