Ковени: Договор за Брегзит е можен, и тоа уште неделава

Велика Британија и Европската унија би можеле уште неделава да постигнат договор за „Брекзит“, но „тие сè уште не се стигнати до таму“, изјави денеска ирскиот министер за надворешни работи, Симон Ковени, по викендот минат во интензивни разговори во Брисел, јави ДПА.

Надежите за постигнување договор се зголемија по минатонеделната успешна средба меѓу британскиот и ирскиот премиер.  Времето за договор е кратко, пред средбата на лидерите на ЕУзакажана за неделава.

Британскиот премиер Борис Џонсон повеќепати вети дека Брекзит ќе има на 31 октомври, со или без договор со ЕУ. Тој, сепак, е законски должен да побара продолжување доколку Лондон до сабота не успее да обезбеди договор за разделбата со Унијата.

-Договор е можен и можен е месецов – дури е можен и оваа недела. Но, ние сè уште не сме стигнати до таму“, им рече Ковени на новинарите пред состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ во Луксембург.

-Треба да бидеме внимателни. Ова не е лесна работа, додаде тој.

Клучна останата точка во преговорите е ирското гранично прашање, што на Даблин му дава круцијална улога во преговорите.

Џонсон ги отфрли таканаречените одредби за заостанување, спречувајќи појава на гранични контроли меѓу Ирска како членка на ЕУ и Северна Ирска, кои ќе заминат заедно со остатокот од Велика Британија. Отворената граница е клучна за мировниот договор што завршува по децениите насилство.

Разговорите требаше да продолжат денеска во Брисел меѓу екипите на британскиот преговарач за „Брексит“, Стивен Баркли и неговиот колега од ЕУ, Мишел Барние.

-Колку помалку ќе речеме сега, толку подобро, изјави Ковени, истакнувајќи дека на преговарачките тимови им треба „време и простор“ да ја завршат својата работа.