Костнер го носи Холивуд во Јута, гради ново филмско студио


Кевин Костнер штотуку го финализираше својот развод од Кристин Баумгартнер минатата недела, а сега тој продолжува со својот следен голем потег во кариерата. 69-годишниот актер се подготвува да донесе малку холивудски гламур на планините во Јута.

Следниот чин на Костнер вклучува изградба на високотехнолошки филмско студио во Сент Џорџ, кој се наоѓа во јужниот дел на државата Јута. Филмското студио ќе обезбеди „70.000 квадратни метри звучни сцени, 51.000 квадратни метри продукциски магацини и речиси 32.000 квадратни метри продукциски канцеларии“, според Fox News Digital. Градоначалничката на Сент Џорџ, Микеле Рандал, изјави за медиумот дека се надеваат дека ќе започнат со изградба до „пролет или лето“ и ќе го забрзаат проектот.

Има смисла што Костнер ја избра државата затоа што е зафатен со снимањето на неговата очекувана драма од четири дела, Хоризонт: Американска сага, во областа.

Џојс Кели, менаџер за продажба и настани со Канцеларијата за туризам , сподели дека тоа ќе биде „неверојатно студио“ со „неверојатна локација“. Таа додаде: „Многу достапно за ЛА, Лас Вегас и неверојатна глетка. Знаете, без разлика дали снимате внатре или на отворено, мислиме дека тоа ќе биде неверојатно искуство за филмаџиите ширум светот“. Исто така, ќе обезбеди бројни работни места за луѓето во индустријата за забава надвор од често скапите локации во Калифорнија“.

Костнер не е единствената славна личност која сака да го донесе Холивуд на нова локација. Марк Волберг соработуваше со пратениците од Невада за да ги привлече филмаџиите во државата каде што неодамна се пресели.

„Би сакал да видам да градиме студија, да создаваме работни места и само да ја диверзифицираме економијата“, изјави тој за CNBC во 2023 година.

„Мислам дека има многу повеќе можности да се создадат овде. Има толку многу раст и толку многу потенцијал, тоа е прекрасна можност за сите да напредуваат“.

Доколку биде успешен, тоа ќе го отвори патот за изградба на две филмски студија – едно во Лас Вегас во кампусот на технолошкиот парк на Универзитетот во Невада и едно на Самерлин.

Иако идејата на Костнер не е оригинална, таа покажува дека Калифорнија не е единствената држава што прави малку холивудска магија.