Коронавирус: Принцот Чарлс и Камила побегнаа во Шкотска

Англија- Поради сегашната пандемија COVID-19, принцот Чарлс и војвотката Камила беа принудени да ја одложат претстојната кралска турнеја во Босна, Херцеговина, Кипар и Јордан. Исто така, откриено е дека војводата и војвотката од Корнвол ја напуштиле Англија и поминуваат време во Шкотска.

Помошник на палатата потврдува за BAZAAR.com дека Чарлс и Камила престојуваат на имотот „Балморал“ и го напуштиле Лондон за во блиска иднина.

Одлуката да поминат време на оддалечена локација има смисла за војводата и војвотката, кои се и во своите седумдесетти и, како резултат, се изложени на поголем ризик од коронавирус.

Во меѓувреме, кралицата Елизабета Втора ги откажа претходно закажаните посети на Чешир и Камден и најави дека ќе направи дополнителни промени. Кралицата исто така го напуштила Лондон и се во замокот во Виндзор со нејзиниот сопруг, принцот Филип.

Принцот Чарлс и Војвотката Камила вчераго прославија Денот на мајката во САД, споделувајќи фотка фотографија од кралицата со Чарлс. Тие на Инстаграм напишаа: „На сите им посакуваме среќен ден на мајката, особено во една година кога семејствата не можат да бидат заедно. Еден млад принц Чарлс игра во градината Кларенс Хаус со неговата мајка принцезата Елизабета во 1950 година.“