Kороната го наруши луксузниот моден календар – еве ги ревиите и настаните што се откажани (досега)

Модниот месец во февруари помина со малку двоумење, но сега, индустријата презема поголеми мерки на претпазливост кога станува збор за претстојните cruise and resort shows .

Како што беше претходно објавено од „Бизнис инсајдер“, многу модни уредници со седиште во САД, инфлуенсери, модели и други кои патуваа во Милано за модната недела се вратија и пронајдоа известување од нивните работодавци да се самоизолираат . Извршниот директор на Конде Наст, Роџер Линч, ги советуваше оние кои можат да работат од дома, да го сторат тоа, барем до крајот на март, бидејќи вработен во одделот Стил на компанијата е осомничен дека има COVID-19.

Сега, додека вирусот продолжува да се шири и Италија е во карантин и со полициски час,  модните куќи ги откажуваат или ги одложуваат претстојните ревии. Армани го одложи своето априлско поу за ноември. Версаче и Гучи го откажаа секое претставување на САД планирано за мај, додека Прада го откажа своето шоу од мај, што требаше да се одржи во Јапонија, претходно објави „Бизнис инсајдер“.

Покрај модните ревии, откажани се и бројни модни недели, вклучувајќи ги и оние во Шангај, Мелбурн, Пекинг, Сеул и Токио.

Еве список на сите главни модни куќи кои досега ги откажале или одложиле нивните ревии.

Версаче

Првично закажана за 16 мај, Версаче го одложи своето модно шоу во САД. Како што беше објавено претходно од „Бизнис инсајдер“, седиштето на Версаче се наоѓа во Милано кое е, како и остатокот од Италија, во карантин.

Шанел

Шанел објави дека го одложува повторното прикажување на својот „Метиер А’рт“, што требаше да се одржи во Пекинг во мај. Но, како што забележа Линдзи Вајнберг за „Холивуд репортер“, куќата допрва треба да соопшти дали ќе продолжи неговото шоу на пистата од 7 мај што ќе се одржи во Капри, Италија.

Хермес

Одложувањето на шоуто  закажано за 28 април во Лондон исто така е одложено, според известувачот на „Холивуд репортер“, Линдзи Вајнберг.

Барбери

Барбери требаше да има ревии во Шангај на 23 април, но оттогаш е одложено.

Како што претходно објави „Бизнис инсајдер“, во јануари, кога коронавирусот сè уште се шири низ цела Кина, Барбери предвиде дека COVID-19 ќе има полошо влијание врз неговата крајна линија од протестите во Хонг Конг, кои ја намалија продажбата на половина во последниот фискален квартал.

Прада

Прада требаше да има ревија во Токио, Јапонија, на 21 мај, но тоа оттогаш е одложено.

Ралф Лорен

Според известувачот на „Hollywood Hollywood“, Линдзи Вајнберг, Ралф Лорен исто така го откажал своето шоу во Њујорк, првично поставено за април.

Армани

Армани го одложи своето cruise show, кое првично беше предвидено да се одржи во април во Дубаи. Од сега, ревијата е одложена за ноември, како што претходно објавија „Бизнис инсајдер“.

Во изјавата дадена за „Холивуд репортер“, Армани рече дека поради избувнувањето на КОВИД-19 „одлуката е донесена како мерка на претпазливост со цел да се заштитат сите чинители во индустријата, вработените и гостите кои би биле вклучени во патувањето ”

Седиштето на Армани се наоѓа во Милано, кое е, заедно со остатокот од Италија, во карантин.

Макс Мара

Според известувачот на „Hollywood Hollywood“, Линдзи Вајнберг, Макс Мара решила да го откаже своето шоу, кое требаше да се одржи во Санкт Петербург, Русија, на 25 мај.

Гучи

Првично закажана за 18 мај во Сан Франциско, Гучи ја одложува својата модна ревија за крстарење 2021 на неодреден иден датум. Во изјавата дадена за „Холивуд репортер“, претставникот на Гучи рече дека одлуката за откажување е поради појава на КОВИД-19 и е донесена „како мерка на претпазливост“.

„Одлуката за новиот тајминг и локацијата на претставата ќе биде објавена подоцна, откако ситуацијата ќе стане појасна“, рече Гучи за ТРР. „Во тоа време, нашите мисли се со сите погодени низ целиот свет“.

Седиштето на Гучи е во Фиренца, Италија.