Корона вирусот беснее во Аргентина, бројот на заболени стигна до 700.000

Гроб до гроб за жртвите од корона вирусот на гробиштата Флорес во Буенос Аирес (Фото: Ројтерс)

 

БУЕНОС АИРЕС – Аргентинските коронавирусни инфекции надминаа 700.000 во саботата со нови дневни инфекции и смртни случаи меѓу првите пет на глобално ниво, покажаа податоците на Ројтерс, и покрај седумте месеци карантин што ја уништија слабата економија.

Аргентина објави седумдневен просек од 11.082 нови случаи дневно, веднаш зад Индија, САД, Франција и Бразил, сите земји со далеку поголемо население од јужноамериканската нација. Просечниот дневен број на жртви во Аргентина достигна 365.

Здравствените власти во саботата објавија вкупно 702.484 инфекции од март и 15.543 смртни случаи. Во петокот, провинцијата Буенос Аирес објави дека го потценила бројот на жртви од Ковид-19 за 3.523, што налути многу Аргентинци веќе уморни од неколкумесечна блокада, што не успеа да ги нападне пандемијата.

Дополнителните смртни случаи од покраината Буенос Аирес не се вклучени во овие бројки, соопшти Министерството за здравство.

Аргентина, која веќе беше зафатена од разорна економска криза, беше меѓу првите земји во Латинска Америка што спроведе строг карантин. Но, постепено олабавување со текот на времето ширењето на случаите од главниот град кон провинциите вртоглаво се зголемува.

Карлос Ланда, 45-годишен археолог од Буенос Аирес, кој се разболел од корона вирус, рече дека тој и неговата партнерка, која исто така била заразена, виделе како им се превртува животот. Различното покривање на здравствената заштита значеше дека едниот веднаш беше тестиран, а другиот не беше тестиран.

Вирусот уште еднаш ги изложи опасностите на болната економија и здравствените системи, рече тој.

„Сè е неизвесно“, рече тој. (Ројтерс)