„Корона вирус избори“ во Франција – ќе има ли втор круг

Наспроти анкетите, градоначалничката на Париз, Ани Идалго, постигна резултат кој веројатно ќе значи уште еден мандат за неа

Драматичниот пад на излезноста во споредба со пред пет години беше причини најголемиот број политичари да побараат од владата да го одложи вториот круг на локалните избори закажан за в недела

Легенда: Наспроти анкетите, градоначалничката на Париз, Ани Идалго, постигна резултат кој веројатно ќе значи уште еден мандат за неа

Париз – Тие засекогаш ќе бидат познати како „корона вирус избори“.

Првиот круг на локалните избори во Франција се одржа во неделата во морничава атмосфера на полублокада и глобална пандемија, што доведе до рекордна апстиненција и фрли сомнеж дали вториот круг треба да се одржи в недела, како што е планирано.

Ноќта беше мрачна за партијата ЛРЕМ на претседателот Емануел Макрон, која не успеа да направи пробив во поголемите градови.

Еве пет факти од изборите.

  1. Вирусот ги задржа гласачите настрана

Одзивот беше историски низок со 45,5 проценти, наспроти 63,55 отсто на локалните избори во 2014 година, според проценката на анкетарите на Ипсос/Сопра Стериа.

Многу опозициски политичари го повикаа Макрон да го одложи вториот круг, велејќи дека не може да се одржи следната недела како што беше планирано, при што корона вирусот се очекува да продолжи да се шири експоненцијално.

„Вториот круг од изборите нема да се случи, со оглед на веројатното влошување на епидемијата“, изјави Марин Лепен, лидер на екстремно десничарскиот Национален собир.

Владата ќе се состане во вторник со својот научен советодавен комитет за да утврди дали е безбедно, од здравствена перспектива, да се одржи вториот круг, изјави министерот за здравство Оливие Веран.

Одложувањето би поставило прашања во врска со валидноста на првиот круг и дали новите избори треба да започнат од нула.

  1. Лошата ноќ на Макрон

Партијата на Макрон, ЛЕРМ, изгледа дека ќе има најлоши изборни резултати откако е формирана во 2017 година. Партијата, која се бореше да создаде политички идентитет, заснована врз нешто повеќе од личноста на претседателот, не оствари големи победи и не успеа да ги разниша традиционалните партии со длабоки локални корени.

Премиерот Едуар Филип кој се кандидираше за реизбор за градоначалник на северниот пристанишен град Авр беше една од најголемите жртви. Тој води, но за разлика од 2014 година, не постигна победа уште во првиот круг, па ќе се соочи со незгодна рунда во вториот круг.

Дури и во град како Лион, каде градоначалникот во заминување Жерар Коломб владееше со децении и беше еден од најраните и највисоки поддржувачи на Макрон, кандидатот на ЛРЕМ се најде на третото место, веднаш зад зелените и конзервативците.

Но, другите членови на владата имаа подобар успех. Министерот за буџет Џералд Дарманин и министерот за култура Франк Ристер (кој е тестиран позитивно на Ковид-19) ги освоија своите градови во првиот круг.

  1. Париз останува социјалистички

Во Париз, социјалистичката градоначалничка Ани Идалго е на добар пат да биде реизбрана, доколку вториот круг се одржи следната недела.

Таа освои 29,1 процент од гласовите, далеку повеќе отколку што предвидуваа анкетите и многу понапред од конзервативната поранешна европратеничка Рашида Дати, која освои само 22,8 проценти, според проценката на Ипсос/Сопра Стерија. Кандидатот на Макрон, поранешната министерка за здравство Агнес Бузин, заостанува на третото место со 18,3 проценти.

Хидалго, разделувачката фигура во францускиот главен град, ги повика „еколозите, прогресивците и хуманистите“ да ја поддржат пред вториот круг.

„Во недела, вие сте во такви исклучителни околности да ми верувате. Овој избор покажува дека гласачите сакаат Париз да остане град каде што се вклучени сите“, рече таа во краткото обраќање.

Во својот говор, Идалго не го спомна слонот во собата – потенцијалното одложување на вториот круг.

4. Зелени бранови

Зелените му одржаа лекција на ЛЕРМ во поголемите градови, вклучувајќи го и Гренобл, каде ја одржаа својата водечка позиција, а актуелниот градоначалник Ерик Пиол е далеку пред ривалот од партијата на Макрон.

Партијата на Макрон, исто така, беше затемнета во Бордо од дуелот помеѓу градоначалникот во заминување Николас Флоријан од Републиканците и неговиот зелен противник Пјер Хурмик.

Во Стразбур, на прво место дојде Жан Барсегијан од Зелените, а кандидатот на ЛРЕМ е далечно втор. Градот се сметаше за добитен за партијата на Макрон.

И покрај добрите резултати, Зелените повикаа да се одложи втората рунда поради коронавирусот.

„Го повикувам претседателот на републиката да му даде приоритет на здравјето на францускиот народ“, рече Јаник Жадо, зелениот европратеник и влијателен член на партијата, кој се кандидираше за претседател во 2017 година.

  1. Крајната десница ја задржа стабилноста

Националното обединување на Марин Лепен не успеа да ја повтори во 2014 година, кога движењето направи пробив во неколку мали и средни градови на северот и југот на земјата. Овој пат немаше екстремно десен бран, но партијата би требало да ги задржи градовите што го освои во 2014 година.

Нивната најголема победа во текот на ноќта беше во Перпињан, каде поранешниот партнер на Лепен, Луис Алио е на врвот, иако е само маргинално подобар од пред пет години. Сите очи ќе бидат на вториот круг од изборите, да се види дали другите партии се здружат, како што направија во 2014 година, да го блокираат да ја освои функцијата. (Политико)