Корона-донација: Ќе се продаваат тоалетите на Бијонсе, Џулија Робертс и на Лопез

САД- Фановите кои сакаат во својот гардеробер да имаат тоалети од своите ѕвезди како Бијонсе, Џенифер Лопез, Џулија Робертс, Кејт Бланшет и Карди Б сега ја имаат оваа шанса. Славната стилистка Елизабет Стјуарт, која ги облекува Робертс и Бланшет, меѓу другите водечки дами во Холивуд, започна добротворна аукција на која се претставени дизајни од Луј Витон, Ралф и Русо, Жорж Хобеика, Ази и Оста и Кристијан Сириано, за да именува неколку.

Chic Relief, како што го нарекува Стјуарт, е партнерство со eBay за да им помогне на Direct Relief, глобална хуманитарна организација и нејзините напори за време на пандемијата на коронавирус. Дигиталната аукција, лоцирана на eBay.com/chicrelief, ќе започне на 17 мај во 19 часот. ЕТ и завршува на 27 мај.

„Навистина сакав да направам нешто за да им помогнам на работниците од првите редови да ја добијат основната заштита потребна за борба против овој вирус“, рече Стјуарт, која е во карантин дома во Санта Моника, Калифорнија, со нејзиниот сопруг и двете деца на колеџ.

„Преку овој специјален моден настан eBay, 100 проценти од приходите директно ќе имаат корист од Chic Relief што е неверојатно. Тие прават навистина важна работа сега во координација со јавните здравствени власти, непрофитни организации и деловни активности во САД и на глобално ниво за да обезбедат [лична заштитна опрема] и основни медицински производи на здравствените работници од првите редови на пандемијата COVID-19 “.

На аукцијата ќе се најдат тоалетите на Бијонсе од Мирко Џoванини, што го носеше во нејзиното музичко видео „1 + 1“; жешкиот розов фустан на Џорџ Чакра што Џенифер Лопез го носеше на Американските музички награди 2018, жолтата креација на Мери Катранзу што Кејт Бланшет го носеше на доделувањето на „Златните глобуси“ во 2019 како и гардеробата што Џулија Робертс ја носеше на гала настанот на Музејот Хамер 2015 година.

Стилистката Стјуарт  „требаше да работи во Њујорк, Париз, Кан, Лондон и Мадрид овој месец“. Наместо тоа, таа се шегуваше: „Јас за сега сум редовен готвач за моето семејство“, сподели таа.