Корисни совети: Зошто е добро секогаш да имате пиво во фрижидерот?


Покрај тоа што можете да уживате во ладното пиво онака како што веќе сакате да го уживате, добро е секогаш да го имате во фрижидер од неколку причини кои ќе ви ги откриеме во продолжение.

Ослободете се од овошните мушички
Сигурно сте се сретнале со оние досадни мали мувички во кујната. Тие можат да се појават поради овошје или поради некое растение кое вене. Сè на сè, овошните мушички сакаат пиво, па пробајте го ова: истурете малку пиво во чаша, извадете еден агол од кесата за замрзнување и ставете го во чашата. Остатокот од кесата ставете го околу стаклото и прицврстете го со гумена лента. Мувите нема да можат да одолеат на мирисот на течноста, а потоа можете сето тоа да го фрлите.

Полирајте ги бакарните тави
Пивото ќе им го врати сјајот на бакарните тенџериња и тави. Натопете ја крпата во пиво и полирајте ги садовите. Прво можете да го пробате на помала површина.

Отстранување на дамки
Дамките од теписи се чест проблем. Лесно пиво може да се користи за отстранување на дамки. На почетокот може да помогне и малку сода бикарбона. Откако ќе се отстрани дамката, нанесете производ за да се ослободите од непријатниот мирис.

Маринирање на месо и печурки
Пивото има киселост што ќе ја омекне храната. Плус, има многу подобар вкус од оцетот.

Ослободете се од полжавите
Полжавите можат да направат многу штета во градината. Истурете малку пиво во теглата. Закопајте ја теглата во земја, така што таа малку излегува над површината. Полжавите ќе бидат привлечени од мирисот на пивото, ќе се приближат и ќе паднат во теглата.

Оживејте го дрвениот мебел
Ако вашиот дрвен мебел може да користи малку сјај, натопете крпа од микрофибер во пиво и нежно втријте ја во дрвото. Дрвото ќе стане посјајно и ќе му се врати бојата.