Контроверзниот пратеник на Фон дер Лајен поднесе оставка неколку часа пред да почне со работа

Маркус Пипер од партијата на Фон дер Лајен – ЦДУ, требаше да работи како пратеник за мали бизниси за плата од 17.000 евра


 

Спорот што се закануваше да ја засени кампањата на Урсула фон дер Лајен за втор мандат како претседателка на Европската комисија заврши откако германскиот колега од нејзината партија Христијанско-демократска унија се откажа од новата улога како нејзин специјален пратеник за малите бизниси.

Маркус Пипер поднесе оставка од функцијата платена 17.000 евра месечно неколку часа пред да започне со работа во вторникот по притисокот од европратениците и европските комесари кои покренаа обвинувања за фаворизирање.

„Претседателката ја почитува и жали поради одлуката на Маркус Пипер да не ја преземе функцијата претставник за мали и средни претпријатија на 16 април како што беше планирано“, се вели во изјавата објавена доцна во понеделникот навечер од главниот портпарол на Европската комисија, Ерик Мамер, откако германскиот весник „Ханделсблат“ прв ја објави веста. .

Контроверзноста околу изборот на нејзиниот пратеник додава на растечката листа на потенцијални проблеми за Фон дер Лајен

Фон дер Лајен имаше низа неуспеси во последниве недели пред изборите во ЕУ на 6-9 јуни и почетокот на нејзината кампања: Канцеларијата на европското јавно обвинителство отвори истрага за нејзината употреба на СМС пораки за да преговара за големи договори за купување вакцини за време на пандемијата Ковид-19; таа се соочи со критики поради нејзиното справување со патувањето во Израел веднаш по нападите на 7 октомври; а неодамна, Европскиот парламент ја тужеше Европската комисија поради одлуката да се одмрзнат милијардите средства за Унгарија кон крајот на минатата година.

Над половина од европратениците во Европскиот парламент гласаа за амандманот минатата недела со кој ѝ се кажува на Фон дер Лајен да го повтори процесот на назначување.

Пипер го потпиша договорот на 31 март, и покрај фактот што двајца други кандидати за функцијата во потесниот круг, и двете жени, наводно добиле повисоки оценки на тестовите за време на процесот на селекција.

Потпретседателот на Европската комисија Жозеп Борел и комесарите Николас Шмит, Паоло Џентилони и Тиери Бретон, кои сите работат под Фон дер Лајен, го критикуваа назначувањето на Пипер, како знак дека единството на Комисијата слабее како што се приближуваат европските избори.

Зборувајќи за „Ханделсблат“, Пипер рече: „Исто како што Бретон однапред го бојкотираше моето преземање на функцијата во рамките на Комисијата, во моментов не гледам можност за исполнување на легитимните очекувања поврзани со канцеларијата“.

Пипер, исто така, рече дека одлуката на Бретон да го доведе во прашање неговото назначување била „лош стил и исклучиво мотивирана од партиската политика“.

Официјален близок до Бретон рече: „Обвинувањата за бојкот или партиска политика од страна на комесарот Бретон се смешни“, додавајќи дека обвинението наликува на „обратно инженерство“.