Конгресот на САД под притисок, си одат најискусните, најодговорните и учтивите


Републиканците во Претставничкиот дом беа шокирани од некои од неодамнешните пензионирање од висок профил објавени од нивните колеги, кои вклучуваат моќни претседатели на комитети и ѕвезди во подем во Републиканската партија.Но, со оглед на мизерната состојба на работите внатре во Домот во моментов, тие исто така не беа баш изненадени.

„Тие се вклучија за да прават сериозни работи. И ние не правиме сериозни работи“, рече пратеникот Кен Бак од Колорадо, конзервативец кој се пензионира откако и префрли на својата партија за неколку клучни прашања.

Пратеникот Дон Бејкон од Небраска, умерен конгресмен кој е на клучна фотелја, укажа на битката на неговата партија да владее како двигател на заминувањата.

„Кога сте поделени во вашата сопствена партија, радоста од работата е потешка“, изјави Бејкон за CNN. „Кога имате луѓе во вашиот тим со ножеви надвор, тоа го прави помалку пријатно функционирањето“.

И пратеникот Карлос Гименез од Флорида, сојузник на сменетиот поранешен спикер Кевин Мекарти, рече дека тој или многу негови колеги не го замислувале вака животот во мнозинството, велејќи: „Мислев дека некои од нашите членови ќе бидат попаметни“.

„Многу од нас се фрустрирани од она што се случува и треба  едноставно да се биде искрен“, рече тој за Си-Ен-Ен. „Тоа е глупаво. И докажано е дека е глупаво. Дефиницијата за лудост е да се прави истото одново и одново и да се очекува различен резултат“.

Бидејќи на 118-от Конгрес доминираа длабока дисфункција и горчливи поделби внатре во Републиканската партија, голем број републиканци – особено од таканареченото владејачко крило – се упатуваат кон излезот. Досега, 23 пратеници на Републиканската партија одлучија да не бараат реизбор или предвреме дадоа оставки, вклучително и пет претседатели на комисиите, иако некои наведоа лични причини или бараат повисоки функции. Сепак, калибарот и времето на некои од пензионирањата го кренаа алармот.

Претседателката на комисијата за енергетика и трговија, Кети МекМорис Роџерс од Вашингтон, не е ни со ограничен мандат на нејзината функција, додека претседателот на Комисијата за  Кина, Мајк Галагер од Висконсин, 39-годишниот кој некогаш се сметаше за иднината на партијата, неодамна објави дека го напушта Конгресот откако се соочи со силен удар поради гласањето против импичментот на секретарот за внатрешна безбедност Алехандро Мајоркас. А, само во Комитетот за енергија и трговија – многу барана задача – има осум републиканци кои се пензионираат.

„Тоа се големи загуби за нас“, рече пратеникот Грег Пенс од Индијана, кој е меѓу членовите на панелот кој ја закачува својата гласачка картичка. „Тоа е алармантно. Особено за институционалното знаење… Значи, тоа е голема работа“.

Бранот на пензионирање ги потресува некои од републиканците кои избираат да се држат подалеку и ја поттикна загриженоста за потенцијалниот одлив на мозоци, бидејќи повеќе високи членови одлучуваат да заминат и да го земат своето богато институционално знаење со себе.

„Чувствувате паника и вознемиреност во смисла: Во ред, кој ќе не засили? Дали е ова нормална работа што се случува на секои неколку години или е всушност ненормална?“, рече пратеникот Аугуст Пфлугер од Тексас. „Значи, да, многу сум загрижен за тоа“.

Други, сепак, рекоа дека промените се сосема нормални, особено затоа што републиканскиот табор самонаметна ограничување на мандатот за функциите, што наводно им овозможува да внесат нова крв во редовите. Демократите, исто така, се соочија со голем број пензионирања овој циклус, бидејќи тие беа префрлени во малцинството. 

„Гледајте, не беше пријатно, нема сомнение за тоа“, рече за изминатата година пратеникот Том Кол од Оклахома. „Но, имаме многу одлични млади членови и гледав многу регрути кои доаѓаат и не сум премногу загрижен“.

И претседателот на пратеничката група на слободата, Боб Гуд, чиешто бурно однесување делумно се обвинува за турбуленциите во Домот,се чинеше дека уживаше во заминувањето на некои од неговите колеги.

„Одлив на мозоци? Зошто не ја испитате земјата и не видите дали има некој мозок да се исцеди во Конгресот. Конгресот има рејтинг на одобрување од 20%. Повеќето од она што и го правиме на земјата е лошо“, изјави Гуд за Си-Ен-Ен. „Мислам дека пензионирањето е прекрасна работа… Немам загриженост, нула грижа. Веројатно ни требаат уште неколку пензионирања“.

Мекарти – кој поднесе оставка на крајот на минатата година – посочи дека можеби тоа е целта на тврдокорните политичари како Гуд и пратеникот Мет Гаец од Флорида, кои гласаа за негово соборување.

„Жално е затоа што гја губите „довербата во мозоците“. За ова ги обвинувам „лудите осумина “ предводени од Гаец. Тие сакаат да го направат ова место нефункционално за да се обидат да ги истрошат луѓето“, рече Мекарти, неодамна зборувајќи пред новинарите во Капитол. „Многу е тажно… Тоа го отежнува верувањето на луѓето да учествуваат во политичката трка во ваква клима“. Едноставно кажано, републиканците во Домот се прашуваат: „Дали вреди?“

На оваа заседавање на  Конгресот, пратениците веќе доживеаја историска трка со 15 гласачки ливчиња за спикер, невидено соборување на спикер, ретко исклучување на член и голем број засрамувачки, неуспешни гласови додека републиканското раководство се бореше да го коригира своето тенко мнозинство – а сето тоа придонесе за замор на членовите.

„Ако сте претседател на комисија и се обидувате да направите напорна законодавна работа, таму има фрустрација. Тоа е само голем број работи кои се натрупуваат“, рече претседателот на Комитетот за наука на Претставничкиот дом, Френк Лукас,кој исто така размислува за пензионирањето.

Пратеникот Марк Грин од Тенеси, претседател на Комитетот за домашна безбедност на Претставничкиот дом, дури го наведе застојот како причина за неговото неодамнешно соопштение за пензионирање, велејќи: „Нашата земја – и нашиот Конгрес – се скршени однадвор и нема начин за поправка“.

Претставничката Деби Леско од Аризона, која го објави своето пензионирање неколку недели откако МекКарти беше избран како спикер, исто така укажа на непопустливоста во Вашингтон како фактор што придонесува.

„Ти се откажуваш од семејството, се жртвуваш постојано да бидеш без семејството, во замена да постигнеш нешто “, изјави Леско за Си-Ен-Ен. „И кога тоа не се случи, почнувате да размислувате: „Па, дали вреди?“

На моменти, внатрешните борби на републиканците беа толку гадни што речиси доведоа до физички удари. И во последно време, републиканците не можат да ги поминат основните процедурални гласови, кои досега важеа за правило.

„Овде е многу нефункционално во моментов“, рече пратеникот Брајан Фицпатрик од Пенсилванија, копретседател на двопартиската група за решавање на проблеми. „Имате тесни маргини и поделени табори, а имате Комитет за правила што е многу нефункционален“.

Претставникот Стив Вомак од Арканзас додаде: „Скршени сме. И,има многу анксиозност. Мислам дека ги отфрламе некои од поинституционалните луѓе овде“.

Покрај хаосот, постои и зголемена вознемиреност за шансите републиканците во Претставничкиот дом да го задржат мнозинството во ноември, што дополнително се надополни со поразот на републиканците на специјалните избори во Њујорк – клучното бојно поле – минатата недела. Во меѓувреме, постои и одредена приватна претпазливост кај републиканците додека Трамп се движи кон претседателската номинација на Републиканската партија и тие се соочуваат со притисок да се постројат на линијата.

„Некои од нив велат: „Не сакам да морам да го одобрувам, не сакам да служам под него“, изјави еден пратеник од Републиканската партија за Си-Ен-Ен на прашањето за пензионирањето. „Тоа е нешто што има тежина во многу приватни разговори што ги водам“.

Некои републиканци се загрижени дека постојаното реконструирање може да ги направи комисиите помалку ефективни и ризикува да се префрли моќта кон лобистите и надворешните групи кои влегуваат за да го пополнат вакуумот.

„Јас сум во мојот прв мандат и ќе бидам меѓу најстарите членови на мојата делегација доколку бидам реизбран“, рече бруцошот пратеник Ерин Хучин од Индијана. „Имавме разговори за враќање или одржување на институционалното знаење за кое знаеме дека заминува и се обидуваме да се подготвиме за тоа додека влегуваме во нова ера на Претставничкиот дом“.

Некои од републиканците кои се пензионираат се сметаат за посветени на доброто владеење, како што е претседателот на Комитетот за финансиски услуги, Патрик МекХенри од Северна Каролина, што ја поттикнува загриженоста за тоа кој би можел да остане во Конгресот – и кој би можел да го заземе нивното место.

„Постои апсолутна загриженост поради губење на знаењето, губење на стажот, во некои случаи, губење на учтивоста“, рече пратеникот Чак Флејшман од Тенеси. „Не знаеме кого ќе добиеме и како ќе изгледа новиот Конгрес“. (CNN)