Конечно во Србија помалку од 5.000 новозаразени, починаа 56 пациенти

 

Во Србија во последните 24 часа потврдени се уште 4.995 случаи со корона вирус, а починаа 56пациенти.

Тестирани биле 13.707 луѓе. На респиратор се 331 пациенти.

Денеска кризниот штаб одржува нов состанок за нови мерки.

Според епидемиолозите тие ќе се однесуваат на доаѓање на српски граѓани дома во текот на празниците. Исто така, ќе се разгледува какви ограничувања ќе бидат воведени во текот на прославата на Нова година.