Конечен удар за Трамп: Врховниот суд одби да ја поништи победата на Бајден

Врховниот суд во петокот ја отфрли тужбата поддржана од претседателот Доналд Трамп за укинување на изборната победа на Џо Бајден, ставајќи крај на очајниот обид да ги префрлат случаите од државните и федералните судии пред највисокиот суд во нацијата.

Наредбата на судот беше втора оваа недела со која ги отфрли барањата на републиканците да се вклучи во резултатот од изборите во 2020 година. Судиите ја одбија жалбата од републиканците од Пенсилванија во вторникот.

Изборниот колеџ се состанува в понеделник за официјално да го избере Бајден за следен претседател.

Трамп ја нарече тужбата поднесена од Тексас против Џорџија, Мичиген, Пенсилванија и Висконсин „голема“ што ќе заврши со Врховниот суд да го поништи значајното мнозинство на Бајден во Изборниот колеџ и ќе му дозволи на Трамп да служи уште четири години во Белата куќа.

Во кратка наредба, судот рече дека Тексас нема законско право да ги тужи тие држави затоа што „не покажал судски препознатлив интерес за начинот на кој друга држава ги спроведува своите избори“.

Судиите Самуел Алито и Кларенс Томас, кои претходно рекоа дека судот нема овластување да ги одбива тужбите меѓу државите, рекоа дека ќе ја слушнеле жалбата на Тексас. Но, тие немаше да го сторат како што Тексас сакаше да се реши и да ги издвојат 62-та електорскигласови на овие четири држави за Бајден.

Тројца назначени Трамп седат на високиот суд. Во својот притисок да биде одобрена неговата номинација на Ејми Кони Барет, Трамп рече дека таа ќе биде потребна за какви било пост-изборни тужби. Се чини дека Берет учествувала во двата случаи оваа недела. Ниту еден од назначените Трамп не забележа несогласување во двата случаи.

Осумнаесет други држави што ги освои Трамп на изборите минатиот месец, 126 членови на републиканците на Конгресот и самиот Трамп се придружија на Тексас во повикувањето на судиите да ја поништат победата на Бајден. (АП)