Командантот на украинската армија престана да се појавува на настани со Зеленски

Судирот меѓу генералот Валериј Залужни и претседателот Зеленски тлее од летото 2022, но последниве месеци тој стана отворен


Генерал Валериј Залужни

 

Врховниот командант на вооружените сили на Украина, генерал Валериј Залужни, не беше со претседателот на Украина Володимир Зеленски за време на патувањето на шефот на државата на фронтот кај Харков и во регионот Запорожје.

„Фајненшл тајмс“ го привлече вниманието на фактот дека главниот командант, популарен во Украина, отсуствувал од фотографиите направени од канцеларијата на Зеленски на протоколарни настани. Во исто време, Зеленски се сретна со командантот на копнените сили Александар Сирски и министерот за одбрана Рустем Умеров.

Украинскиот претседател престана да комуницира директно со Залужни и се свртува кон некои команданти на вооружените сили на Украина, заобиколувајќи го по „паралелните патеки“, потврдија за „Украинска правда“ извори блиски до врховниот командант, кои ги пренесува „Москва тајмс“.

„Гледате, понекогаш се добива впечаток дека Зеленски има два вида вооружени сили: ‘добрите’ со кои командува Сирски и други омилени и ‘лошите’ кои се подредени на Залужни. Ова е многу демотивирачки за врховниот командант и што е најважно, е вмешување во командувањето на целата армија“, истакна еден од соговорниците на весникот.

Директниот контакт со командантите ја забрзува работата за претседателот, но ја дестабилизира работата на врховниот командант на вооружените сили на Украина, кој дознава дел од информациите од неговите формални подредени во штабот, а понекогаш останува во темнина за одредени точки, објаснуваат изворите.

Конфликтот меѓу Зеленски и Залужни тлее од летото 2022 година, но по неуспехот на контраофанзивата се претвори во „отворена конфронтација“, изјави за „Економист“ висок извор во украинската влада.

Според него, односот меѓу претседателот и врховниот командант станал „страшен“. Ситуацијата ја влоши самиот Залужни, кој „постапи неразумно“ со тоа што противречи на пооптимистичките јавни изјави на Зеленски, додаде изворот.

„Политичарите велат дека нивните генерали се советски обучени идиоти. А генералите велат дека политичарите се будали што им се мешаат. Победата има многу татковци, но никој не сака да биде родител на безизлезна ситуација“, објаснува соговорникот.

Залужни стана политички голем проблем за Зеленски. Нивото на доверба на Украинците во врховниот командант на вооружените сили на Украина достигнува 82%, а во претседателот Зеленски – 72%, покажа истражувањето на социолошката група „Рејтинг“.

Како резултат на тоа, популарноста на Залужни го спречува Зеленски да одржи претседателски избори во март 2024 година, пишува Strana.ua, повикувајќи се на извор во политичките кругови. „Претседателот би сакал да има избори, но се појави еден проблем – Залужни. Сѐ додека не се реши, нема да се распишат избори“, објаснува изворот.

Според него, кабинетот на претседателот се обидува да добие гаранции од Залужни дека тој нема да оди на избори. „И ако не се дадат такви гаранции, тој ќе се обиде да го разреши врховниот командант. И не само така, туку со максимална дискредитација“, додаде изворот.

Како што потсетува „Економист“, врховниот командант на украинските вооружени сили во моментов е сведок во случајот на „предавање“ на југот на Украина, но неговиот статус може да се промени. Според изворите, заканата со кривична пријава има за цел „да го задржи Залужни во линија“. Во исто време, соговорникот во украинскиот Генералштаб истакна дека врховниот командант зборува во медиумите за да се осигура од можно кривично гонење.