Кој орган ви е слаба точка според хороскопот


Според астрологијата, секој од дванаесетте хороскопски знаци „владее“ со некој дел од телото, што влијае на органите на родените во тој знак. На секој знак му се „доделени“ делови од телото, почнувајќи од овенот и главата до рибите и стапалата.

Односот помеѓу хороскопските знаци и органите зависи од две работи.

Покрај тоа што на секој знак му е доделен свој дел од телото, тој претставува и точки на слабост во телото, односно за кои органи треба да се внимава.

Положбата на Месечината, која се движи низ нивните соѕвездија и со тоа има посилно или послабо влијание, зависи од тоа каде и кога е, од големо значење за организмот.

Хороскопскиот знак укажува на кои органи треба да се внимава:

Овен: глава, очи, уши и циркулација во главата и рамената.

Бик: уста, врат и грло.

Близнаци: рамења, раце, дланки и бели дробови.

Рак: градите, пекторалните мускули, абдоменот и панкреасот.

Лав: срце, грбот и ‘рбетот.

Девица: желудникот, цревата, црниот дроб и артериите.

Вага: бубрези и надбубрежни жлезди.

Скорпија: гениталии, мочен меур и придружни артерии.

Стрелец: црниот дроб, колковите и горниот дел од ногата.

Јарец: коски, зглобови и долни екстремитети.

Водолија: циркулација и долни екстремитети.

Риби: циркулација, мускулите на нозете и стапалата.