Кој ќе го наследи скапиот накит на кралицата?

Кејт Мидлтон често е видена како носи накит од принцезата Дијана или кралицата Елизабета, а го носеше и при посетата на армиски центар за обука со нејзиниот сопруг, принцот Вилијам


Кралицата има богата колекција на скап накит составена од бројни скапоцени камења, дијаманти и бисери, а многумина се заинтересирани кој ќе ја наследи нејзината колекција вредни предмети.

Прва во редот за поседување на скапиот накит е новата кралица Камила Паркер-Боулс.

„Постои хиерархија за сето ова“, вели кралскиот експерт Кејти Никол за ЕТ во интервју.

„Идната кралица го добива првиот избор на накитот на кралицата. А после тоа е принцезата од Велс, се разбира, Кејт Мидлтон. Војвотката од Сасекс, сигурен сум дека во одреден момент ќе дојде по накит, но таа е многу подалеку во редот“.

Треба да се запомни дека накитот на круната, заедно со работи како Царската државна круна, како и одредени кралски резиденции, припаѓаат на нацијата, а не на самите поединци. Приватната колекција на кралицата е сосема друга работа.

„Клучната разлика помеѓу накитот на круната и приватната колекција на кралицата е тоа што знаеме многу помалку за приватната колекција“, објасни Никол. „Ова се подароци дадени на кралицата за време на нејзиното владеење, но накитот на круната му припаѓа на монархот. Тие се предадени од монарх на монарх во доверба за нацијата. Значи технички, тие му припаѓаат на монархот, но монархот не е дозволен да побегне со накитот на круната. Тие остануваат чувани во Лондонската кула на сигурно за нацијата, а кога ќе умре некој монарх, накитот на круната веднаш му се предава на нивниот наследник“.

Исто така, тешко е да се одреди паричната вредност на приватната колекција на кралицата, од очигледни причини.

„Иако накитот на круната може да се вреднува во милијарди, да се процени вредноста на приватната колекција на кралицата е многу потешко, едноставно затоа што не го знаеме секое парче од нејзината колекција“, рече Никол.

„Исто така, како можете да ставите цена на нешто што можеби и било дадено од светски лидер или крал, кралица или цар или царица пред 40, 50 години? Овие дела имаат толку големо значење, историско значење, што е многу е тешко да се стави цена на нив“.

„Сигурна сум дека има златари кои би можеле да ја соберат личната колекција на кралицата врз основа на она што го видовме, а тоа се дијадеми полни со бисери и дијаманти“, продолжи Никол, „но со оглед на тоа што кралиците ги предале пред нашата покојна кралица, невозможно е да се проценат. Тие се едноставно бесценети“.

Можеби едно од најпосакуваните парчиња накит во приватната колекција на покојната кралица е вереничкиот прстен со кружен дијамант од три карати со кој принцот Филип го постави прашањето на 8 јули 1947 година. Приказната вели дека Филип користел дијаманти од тијарата што припаѓала на неговата мајка, принцезата Алиса од Батенберг. Но, имаше еден проблем со прстенот, тој беше преголем за прстот на кралицата. Но, тие ја променија големината токму на време за објавата на свршувачката на парот во Бакингемската палата.

Никол вели дека прстенот можеби ѝ припаѓа на принцезата Шарлот.
„Кој и да го добие ќе има многу посебно парче накит, а тоа можеби е принцезата Шарлот“.