Кој е сопственик на Грејсленд, имотот на Елвис Присли?


Мемфис – Бизарната правна битка околу тоа кој всушност е сопственик на имотот на Елвис Присли, Грејсленд, заврши во средата, оставајќи ја легендарната локација во рацете на семејството на кралот на рокенролот.

Компанијата, која инсистираше на тоа дека го поседува актот на Грејсленд, рече дека ќе го повлече своето побарување за имотот, објави Асошиетед прес.

Неколку часа претходно, судот во Тенеси пресуди во корист на внуката на Елвис, актерот Рајли Киу, која се бореше да го задржи имотот.

Киу стана сопственик на имотот во Мемфис од 13,8 хектари и управник на Promenade Trust, кој управува со имотот, откако нејзината мајка, Лиза Мари Присли, почина во јануари 2023 година.

Сагата започна кога компанијата наречена Naussany Investments and Private Lending рече дека го поседува актот на имотот и објави планови минатата недела да го стави на аукција.

Компанијата соопшти дека Лиза Мари Присли подигнала заем од 3,8 милиони долари од Наусани, користејќи го имотот како колатерална штета. Naussany тврдеше дека има право да го продаде имотот за отплата откако Присли никогаш не им го вратил.

Но, Киу го тужеше Наусани, обвинувајќи го доверителот дека ги фалсификувал потписите што наводно ѝ го дале актот на Грејсленд.

„Додека документите носат потписи кои личат на потписите на Лиза Мари Присли, Лиза Мари Присли, всушност, не ги потпишала документите“, се вели во тужбата.

„Овие документи се лажни“, се наведува во тужбата на Кеу. „Лиза Мари Присли никогаш не позајмувала пари од Naussany Investments и никогаш не ѝ дала документ за доверба на Naussany Investments“.

Тужбата, исто така, тврди дека Naussany не е вистинска компанија.

„Naussany Investments & Private Lending LLC се чини дека е лажен ентитет создаден со цел да ги измами Promenade Trust, наследниците на Лиза Мари Присли или кој било купувач на Graceland на неправна продажба“, продолжува тужбата.

Наусани во е-пошта до АП рече дека „ќе ги повлече сите тврдења со предрасуди“. Наусани изјави за АП дека се откажува од случајот бидејќи и заемот и критичниот документ биле поднесени во друга држава, што значи дека компанијата ќе мора да преземе правни мерки во повеќе држави.

„Како што судот сега јасно кажа, нема валидност на тврдењата“, изјави портпаролот на Грејсленд за Business Insider. „Нема да има запленување. Грејсленд ќе продолжи да работи како во изминатите 42 години, осигурувајќи дека обожавателите на Елвис од целиот свет ќе можат да продолжат да имаат најдобро искуство кога ќе го посетат неговиот иконски дом“.

Адвокатите на Киу одбија да ја коментираат ситуацијата. (АП)