Кој е Навароне Гарсија- полубратот на Лиза Мари Присли проговори за славното семејство


САД- Музичарот Навароне Гарсија (35), кој е син на Присила Присли и продуцентот Марко Гарибалди, откри како е да се расте во познатото семејство. Тој присуствуваше на комеморацијата на неговата сестра пејачка и текстописец во Грејсленд на 22 јануари.

„Многу луѓе знаат за мене“, изјави Гарсија, кој е во групата Them Guns, за People. „Но, тие не ме познаваат.

Гарсија рече дека пораснал во голема мера надвор од центарот на вниманието – неговата мајка долго време беше разведена од музичката легенда Елвис Присли и тој го немаше познатото презиме Присли – но секогаш кога луѓето ќе дознаеле која е неговата мајка, тие секогаш се обидувале да го запознаат , за што „не му беше многу пријатно“.

Лиза Мари, Присила Присли и Гарсија Навароне, 2011

Неговите родители се запознале во 1980-тите и биле заедно 20 години, но никогаш не се венчале. Подоцна дознал дека Гарибалди, кој тврдел дека е од Италија, всушност е од Бразил и тајно го сменил презимето од Гарсија, откако му било кажано дека никогаш нема да успее во Холивуд со презиме од шпанско потекло. Кога Гарсија се соочи со неговиот татко поради потеклото, тие трајно се отуѓија. Гарсија последователно го усвои вистинското презиме на неговиот татко.

Гарсија на моменти се дистанцираше од своето семејство, и живееше во Санта Круз, Калифорнија, шест часа од Лос Анџелес каде пораснал. Сепак, тој се присети на новинарот на National Enquirer кој дознал дека одгледува и продава марихуана надвор од својот дом , и завршил како насловна приказна во 2008 година.

„Сите знаеја повторно кое  е моето семејство“, рече Гарсија, кој не разговараше за поврзаноста со сциентологијата, контроверзната група во која Присила одамна членуваше. Лиза Мари наводно ги прекинала врските со организацијата.

Гарсија – како Лиза Мари, која откри зависност од опиоиди во 2019 година – исто така се бореше со злоупотреба на супстанции. Тој рече дека почнал да користи хероин како тинејџер, а подоцна станал зависен од фентанил.

„Станав толку зависен што ми требаше на секои 45 минути“, призна тој, истакнувајќи дека се отрезнил засекогаш од тешки дроги и опиоиди во 2020 година. (Тој сè уште пуши марихуана и пие алкохол.) „Имаше некои точки каде што не мислев дека ќе успеам овде“. Тој направи едномесечна детоксикација во домот на Присила.  Се чувствувам како поинаков животен век, речиси. Целиот свет стана многу подобар [отпосле]“.

Гарсија, кој се ожени со долгогодишната љубов Елиса Ачили во 2022 година, рече дека е негов ред да ја поддржи мајка си по смртта на Лиза Мари.

Лиза Мари и Гарсија Навароне, 2002

Неговиот однос со Лиза Мари беше комплициран. Таа беше 20 години постара од него и не пораснаа заедно. По една година од неговото раѓање, таа се омажи за првиот сопруг Дени Киу – а младите младенци основаа свое семејство една година после тоа. Гарсија призна дека не бил близок со неа последните години.

„Сè уште е толку надреално“, рече Гарсија за смртта на Лиза Мари на 54-годишна возраст, не навлегувајќи во нивните компликации.

Тој  изјави дека е близок со најстарата ќерка на Лиза Мари, Рајли Киу (33) и рече дека „има толку добро со близнаците“, мислејќи на 14-годишните ќерки на Лиза Мари, Финли и Харпер (14) со поранешниот сопруг Мајкл Локвуд. (Синот на Лиза Мари, Бенџамин Кеуг се самуби во 2020 година на 27-годишна возраст.)

Лиза Мари почина на 12 јануари откако доживеа срцев удар во нејзиниот дом во Калабасас, Калифорнија. Почитта на Гарсија на неговиот брат или сестра, што имплицираше проблематична напнатост меѓу нив во последниве години, не помина незабележано.

Присила ги водеше почестите на споменикот на Лиза Мари во Грејсленд, читајќи песна напишана од близнаците – а Гарсија присуствуваше на прославата на животот, која беше емитувана на интернет.

Потоа, во изненадувачки потег, Присила поднесе документи минатиот четврток за да добие контрола врз имотот на Лиза Мари. Таа ја оспорува автентичноста на амандманот од 2016 година, навидум направен од Лиза Мари, кој ја отстрани Присила како управник и ја замени со нејзините возрасни деца, Рајли и Бенџамин. Рајли, како единствено возрасно дете, ќе ја задржи улогата.

Извор близок до Лиза Мари изјави за Page Six дека потегот на Присила е „строго грабање пари“. Неидентификуваното лице тврди дека Лиза Мари „немала никаква врска со Присила, Мајкл Локвуд или нејзиниот полубрат [Гарсија]“.

Иако имаше други озборувања околу смртта на Лиза Мари – вклучително и извештај на TMZ со непроверени тврдења од „семејни извори“ во кои се тврди дека Лиза Мари повторно користела опиоиди – нејзината причина за смрт моментално останува непозната во очекување на понатамошно тестирање од страна на округот Лос Анџелес.