Кои политичари и високи функционери имаат коронавирус?

Коронавирусот не познава граници и ниту еден континент – освен Антарктикот – не е поштеден. Вирусот се прошири и во коридорите на моќта, а голем број национални и локални политичари ширум светот објавија дека се заразени. Во Иран, најмалку десетина сегашни и поранешни функционери, политичари и религиозни личности починаа по добиениот вирус. Прашањето е колку од нив комуницирале меѓусебно?

Претседателот на САД, Доналд Трамп крена веѓи на прес-конференцијата на 13 март, поздравувајќи се со членовите на работната група за корона вирусот, и покрај тоа што беше во директен контакт со прес-секретарот на бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, кој испадна позитивен на вирусот минатата недела. Канадскиот премиер Џастин Трудо во моментот е под само-карантин, откако е откриено дека неговата сопруга  има корона вирус.

Ова е списокот на светски лидери, политичари и високи функционери кои се заразиле со вирусот. Тој се ажурира секој работен ден, но, поради брзото ширење на корона вирусот, тој не е исцрпен.

Австралија

Питер Датон, австралиски министер за внатрешни работи, му бил откриен корона вирусот откако бил примен во болница. Тој неодамна се врати од Вашингтон, каде се состана со врховниот судија Вилијам Бар, ќерката на Трамп Иванка Трамп и други официјални претставници на Белата куќа.

Сузан Мекдоналд, сенатор од Либералната национална партија во Квинсленд, е втор федерален службеник во Австралија кој  е позитивен на корона вирусот.

Третиот е Ендру Браг, сенатор на Либералната партија на Австралија од Нов Јужен Велс, кој заработл корона вирус на свадба на која присуствувал на 6 март каде најмалку шест гости исто така биле позитивни. Браг се јавил на повеќе луѓе да ги предупреди кога открил дека тој има коронавирус: „Сите тие луѓе сега се изолирани. Многу непријатни телефонски повици што треба да се направат “. Три други членови на парламентот со кои стапил во контакт, оттогаш се во изолација исто така.

Бразил

Фабио Вајнгартен,  секретарот за печат на бразилскиот претседател Жаир Болсонаро.  Бразилскиот претседател на 13 март објави дека се тестирал и испаднал негативен на вирусот.

Аугусто Хелено, бразилски советник за национална безбедност, објави на Твитер дека е позитивен  и покрај тоа што нема симптоми.

Канада

Сопругата на канадскиот премиер Џастин Трудо, Софи Грегоар Трудо, се покажа позитивна на коронавирусот минатата недела, набргу по враќањето од патувањето во Велика Британија. Таа и нејзиниот сопруг заминаа во 14-дневен период на самоизолација.

Европска унија

Мишел Барние, главен преговарач на Европската унија за Брегзит, преку видео-порака од неговиот дом во Франција објави дека има респираторно заболување COVID-19. Барние последен пат се сретна со британскиот преговарач  Дејвид Фрост, во првата недела од март, кога двајцата се обидоа да постигнат договор за соработка меѓу Велика Британија и ЕУ за сè, од трговијата до безбедноста.

Франција

Министерот за култура Франк Ристер, беше дијагностициран со коронавирус на почетокот на март, со што стана првиот министер на француската влада што се зарази од вирусот.

Бруне Поирсон, државен секретар во Министерството за еколошка и инклузивна транзиција, беше позитивно тестиран за коронавирус.

Неколку пратеници од француското Национално собрание исто така се заразиле.

Германија

Политичарот Фридрих Мерц, еден од водечките кандидати за претседател на германската Христијанско демократска унија, е заразен од коронавирусот. Во изјавата објавена на Твитер, Мерц рече дека неговите симптоми биле благи до умерени.

Иран

Иран е една од државите најтешко погодени од коронавирусот и тој  се рашири брзо меѓу политичките елити и религиозни личности на земјата. Според „Ерусалим Пост“, најмалку 24 пратеници заболеле од вирусот, а двајца починале: Фатимех Рахбар од Техеран и Мохамед Али Рамезани, од Гилан.Други, пак, објавија дека заболеле вирусот, а според Институтот за мир на ССД листата ги вклучува: Ирај Харирчи, заменик министер за здравство, Масумех Ебтекар, потпретседател за жени и семејни работи, Али Акбар Велајати, советник за надворешна политика на Врховниот лидер Али Камнеи,• Фатемех Рахбар, член на парламентот во  Техеран, Мохамед Али Рамезани, член на парламент, Мојтаби Рахманзаде, локален градоначалник  во Техеран, Махмуд Садеги, член на парламентот,  Мохамад Реза Гадир, директор на државниот медицински универзитет во Ком и раководител на управување со коронавирус во градот, Пирхосин Коливанд, директор на иранските медицински услуги за итни случаи, Ешак Јахангири, потпретседател, Исмаил Најџар, шеф на Иранската организација за управување со кризи,  Мостафа Пормохамади, поранешен министер за правда и министер за внатрешни работи, Реза Рахмани, министер за индустрија, рудници и бизнис (оттогаш се опорави од вирусот), Али Асгар Мунесан, министер за културно наследство, ракотворби и туризам, Реза Салехи Амири, претседател на Националниот олимписки комитет на Иран, Мојтаби Зонур, претседател на Комисијата за национална безбедност и надворешна политика на парламентот, Масумех Агапур Алишахи, член на парламентот од покраината Источна Азербејџан и  Зохре Елахијан, член на парламентот од Техеран.

Израел

Aboveереми Исахароф, амбасадор на Израел во Германија, се пријавил дека го добил вирусот по средбата со заменик од германскиот законодавен дом. Името на заменикот сè уште не е откриено.

Италија

Никола Зингарети, шефот на италијанската Демократска партија, која е дел од владејачката коалиција, стана првиот водечки политичар во Италија кој беше тестиран и испадна позитивен на  вирусот.

Роберто Стела, претседател на Орденот на лекари во Варезе во регионот на Ломбардија, епицентарот на епидемијата на Италија, почина на 67-годишна возраст од респираторна слабост по добиениот коронавирус.

Џорџо Валоти, градоначалник на Сена, општина во најпогодениот регион Ломбардија, во Италија, почина на 70 години на 13 март од компликации како резултат на коронавирусот.

Монако

Палатата во Монако објави на 19 март дека принцот Алберт, кој е актуелен  монарх во земјата, има  коронавирус. Во обраќањето дадено претходниот ден, принцот најави тотална изолација на земјата, како обид да се намали ширењето на COVID-19.

Норвешка

Торбјорн Ро Изаксен, погоре, норвешкиот министер за труд и социјална инклузија, позитивно беше тестиран на коронавирусот, откако за неговиот заменик беше потврдено дека има вирус.

Полска

Генералот Јарослав Мика, генералниот командант на вооружените сили на Полска, е заболен од коронавирусот по враќањето од воената конференција во Германија, на која присуствуваа и врвни лидери на американската армија во Европа. Тој сега е во изолација.

Михал Вос, полски министер за животна средина, во твитот објави дека има конавирусот.

Шпанија

Бегоша Гомез, сопруга на шпанскиот премиер Педро Санчез, е позитивно тестирана на коронавирусот и сега се наоѓа во карантин со својот сопруг во нивната резиденција во палатата Ла Монцоа во Мадрид.

Ирина Монтеро, шпанска министерка за еднаквост, беше првата од шпанскиот кабинет што беше позитивна на коронавирусот и беше ставена во карантин заедно со нејзиниот партнер Пабло Иглесијас, вицепремиер и лидер на партијата Поддемос.

Хавиер Ортега Смит, генералниот секретар на екстремно десничарската партија „Вокс“, беше позитивен на коронавирус на тестот на 10 март, поради што Долниот дом на шпанскиот парламент беше затворен. Сите членови на партијата во парламентот и нивните екипи се ставија во самоизолација, објави Политико. Сантијаго Абаскал, лидерот на партијата Вокс, исто така, беше позитивен на коронавирусот.

Квим Тора, лидерот на шпанскиот регион Каталонија, во понеделникот објави дека се заразил од вирусот и ќе се самоизолира во зградата на владата.

Пере Арагонес, заменик-шеф на владата на Каталонија, објави дека исто така е позитивен на коронавирусот еден ден пред Тора да потврди дека има COVID-19.

Корона вирус заработи и поранешниот генерален секретар на НАТО и висок преставник за надворешна политика на ЕУ Хавиер Солана.

Обединето Кралство

Министерката за здравство, Надин Дори, стана првиот британски политичар што е заразен од коронавирусот. Подоцна, таа откри дека  го пренела вирусот на  нејзината 84-годишна мајка.

Обединети нации

Дејвид Бизли, извршен директор на Светската програма за храна на Обединетите нации, на 19 март објави дека бил тестиран и испаднал позитивен на  коронавирусот, пет дена откако започнал да покажува симптоми и се ставил самиот во карантин. Тој сега работи на известување на оние со кои бил во контакт и планира да продолжи да работи од далечина од неговиот дом во Јужна Каролина додека е во изолација.

Соединети Американски Држави

Републиканецот од Флорида, Марио Дијаз-Баларт,  објави на 18 март дека има коронавирус, со што стана првиот член на американскиот Конгрес кој го добил КОВИД-19. Подоцна истиот ден, американскиот конгресмен  Бен Мек Адамс, демократ од Јута, објави дека и тој има потврдена дијагноза. Двајцата членови забележаа симптоми на 15 март, веднаш откако присуствуваа на гласањето на Долниот дом, седница на која се забележува дека присуствувале 400 други членови на Конгресот. И двајцата биле во самоизолација оттогаш.

Двајца членови на локалниот Парламент на  Њујоркт, Хелен Вајнштајн и Чарлс Барон,  имаат коронавирус, според гувернерот  Ендру Комо. Зградата и законодавните канцеларии на државата беа затворени за длабоко чистење откако беа дијагностицирани овие случаи.

Државниот сенатор Брендон Бич од Цорџија започна да чувствува симптоми на коронавирус уште на 10 март и оттогаш објави дека се тестирал и бил позитивен на вирусот. Неговата дијагноза ги предизвика полковникот Џеф Данкан и спикерот на Домот, Дејвид Ралстон, да ги повикаат сите 236 законодавци од Џорџија да се стават во карантин, откако беше откриено дека Бич присуствувал на специјална законодавна седница на 15 март додека покажувал симптоми.

Градоначалникот на Мајами, Френсис Суарез, позитивно беше тестиран на коронавирусот кон крајот на минатата недела, а на Твитер излезе со  видео постови за неговото искуство. Неговото потесно семејство било тестирано и резултатот бил негативен.