Климатски активисти упаднаа на пистата на аеродромот во Минхен, предизвикувајќи колапс


Германската полиција уапси осум климатски активисти кои упаднаа на аеродромот во Минхен, затворајќи го накратко и откажани околу 60 летови.

Шест климатски активисти пробија и се закачија на пистата со лепак, изјави портпаролот на полицијата, додавајќи дека ситуацијата сега е под контрола и дека двете аеродромски писти се отворени за слетување и полетување.

Овој упад на писта доаѓа за време на еден од најпрометните празнични периоди за овој аеродром во јужна Германија.

Климатската група Last Generation, која одржа слични протести во минатото, рече дека е одговорна за акцијата во серија објави на Платформа X на кои се прикажани членови на писта со протестни знаци.

„Вкупно шест лица седат во две групи на различни локации на аеродромот во Минхен“, се вели во објавата.

На еден од таблите пишуваше: „Проблемот е владата, а не нашиот празник“.

Портпаролот на аеродромот изјави дека аеродромот бил целосно затворен за полетувања и слетувања речиси два часа.

Единаесет летови се пренасочени, околу 60 се откажани, а се уште се можни доцнења, рече тој.