Клаудија Шифер е Барбика! Погледнете ги куклите во креациите на Версаче и Балман

САД– Клаудија Шифер слави голема пресвртница со помош на колегите од тешката категорија на модната индустрија Донатела Версаче и креативниот директор на Балман, Оливие Рустинг.

Легендарниот супермодел е последната славна личност која официјално стана Барби, со кукли по нејзиниот изглед, облечени во  нејзиниот омилен Версаче и Балман модел. Двете Барбики – создадени во чест на 50-от роденден на Шифер на 25 август – беа претставени на Инстаграм страницата @BarbieStyle .

За една од нејзините кукли, Шифер (која тесно соработуваше со Барби за да ги оживее дизајните) избра да ја пресоздаде сината наметка што ја носеше за време на шоуто на пистата на Версаче есен / зима 1994 година. Сонувачкиот фустан е обележан со елемент од корсет на етикетата и раскошно здолниште во А-линија. Со долгата руса коса на Шифер, високите јагоди и познатиот ѓубриво, репликата Барби е веднаш препознатлива.

Зборувајќи исклучиво со PEOPLE, супермоделот се потсети на гламурозната тоалета и модната ревија на покојнио Џани Версаче, екстраваганци (за кои рече дека многу наликуваат на рок концерти!).

“Тој беше дизајнерот кој ја направи модата феномен на поп-култура. Ние одевме до неверојатната патека со стотици фотографи поставени на модната писта, за да го видиме како седи таму на првиот ред”, вели таа. „Тој ја претвори својата писта во шоу во живо со кореографија, одлични светлосни ефекти и тајминг слични на театарското искуство.

Во меѓувреме, Донатела (која ја презеде италијанската модна куќа по смртта на нејзиниот брат) се отвори за влијанието на Шифер во индустријата и објасни зошто токму овој изглед на Версаче е совршен избор за нејзината кукла од 50-ти роденден.

„Кога Клаудија првпат зачекори на пистата со нејзината руса, долга коса и ангелското лице, целиот свет веднаш ја виде како персонификација на Барби“, рече Версаче (65) во соопштението за Барби. “Две силни жени кои отсекогаш биле креатори на нивната судбина. Јас сум толку горда што за да ја прославам 50-та година на Клаудија, за нејзина облека беше избрана сината тоалета од шоуто во 1994 година “.

Соработката на Шифер со Барби вклучува и кукла која носи многу понов – но подеднакво сентиментален изглед – од кампањата за сезоната пролет / лето 2016 на француската модна куќа Балман во која таа глумеше заедно со Синди Крафорд и Наоми Кембел.

„Тоа беше неверојатно снимање во дождливата недела во горниот град на Њујорк и прв пат го сретнав Оливие [Рустинг], кој има единствена комбинација на момчешки шарм и необичен талент“, споделува таа. “Тој е гение со професионализам и тивка, мирна самодоверба, амбиција и искреност. Тој е исто така многу смешен и неговата позитивна енергија и ентузијазам се заразни”.

Дизајнерот на Balmain, 34, во соопштението за печатот од Барби рече дека гледањето на моделот на Шифер со долг ракав макрама, појас и ансамбл со здолништа со пресеци – еден од неговите „омилени изгледи на пистата“ во колекцијата – е еден од неговите „најгорди моменти „додавајќи дека„ кампањата Балман што ја сними за мене ќе остане засекогаш едно од моите омилени спомени “.

Шифер (која има три деца , синот Каспер, 17 и ќерките Клементин, 15 и Косима, 10, со сопругот Метју Вон) открива повеќе детали за нејзината 50-та роденденска соработка со Барбии и специјалните модни моменти што ја инспирирале .

Дали имате дома фустани од Версаче и Балман која ги носи вашата Барби? 

-Не, фустаните се наоѓаат во архивите на дизајнерите, сепак Версаче ќе го пресоздаде овој фустан за изложбата што ја избрав на фотографијата од 90-тите години во музејот Кунстпаласт во Дизелдорф / Германија. Го немам ниту фустанот Балман, но имам еден од истата колекција, што го носев во кампањата С / С 2016 и кој Оливие го издаде повторно во прослава на мојот роденден во сино. Тоа е зачудувачка ткаена свила и кристално наметка, што е рачно изработена во електрично сина боја.

Дали твоите ќерки мисли дека е кул, имаш своја Барби?

-Тие мислат дека е толку кул! Моите ќерки оттогаш ги наследија сите мои Барби од 70-тите и 80-тите, вклучувајќи ја и нивната мода, мебел и додатоци на кои ги додадоа сегашните Барби денес.

Кој е првиот збор што ќе ви падне на ум кога ќе слушнете.) Версаче? б.) Балмен? в.) Барби?

  1. Мода и рокенрол, како и нијанса на тага што ianани не може да ја види куклата.

Б. Оливие – иновативен и забавен.

В.Среќни спомени од детството и правење нови со моите девојки.